Když se 1. ledna 1997 narodila v Turecku holčička Rumeysa Gelgi, její rodiče jistě byli nadšení. Bylo tam však jedno velké ale. Miminko bylo neobvykle velké. Jak se později ukázalo, důvodem bylo vážné onemocnění. Kvůli němu Rumeysa vyrostla až do 215 centimetrů, čímž se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejvyšší žena světa.

Proč je Rumeysa Gelgi tak vysoká

Za nadměrnou výškou stojí takzvaný Weaver-Smithův syndrom, který byl poprvé popsán v roce 1974. Způsobuje to, že se miminko často narodí nadměrně velké a v rychlém růstu jedinec pokračuje i po narození.

Extrémní růst je však spojený s řadou neurologických i dalších abnormalit. Jak Rumeysa Gelgi sama uvádí na svém webu, jedinci postižení Weaver-Smithovým syndromem často mají i výrazné polštářky prstů, hluboko zasazené nehty i široké palce. Rovněž mají omezenou hybnost loktů a kolen.

V neposlední řadě se u nich často projevuje psychomotorická retardace a chraplavý a nízko položený hlas. Prakticky ve sto procentech případů se u nich projeví pupeční a tříselná kýla.

Vášnivá plavkyně i čtenářka

I přes svůj fyzický hendikep je Rumeysa Gelgi velmi aktivní ženou.

„Minimálně ve své zemi je hvězdou, aktivistkou a veřejnou řečnicí. Ve svém volném čase je pak Rumeysa vášnivou plavkyní a čtenářkou kriminálních románů,“ píše o ní Guinnessova kniha rekordů.

V Turecku se nyní živí jako webová vývojářka snící o práci v technologickém ráji Silicon Valley. Řadu vědomostí pak získala prostřednictvím domácího vzdělávání.

TOP 5 nejvyšších žen na světě:

| Video: Youtube

Rumeysa Gelgi má i nejdelší prst a záda

Cestu na stránky Guinnessovy knihy rekordů započala Rumeysa v roce 2014, kdy byla zapsána jako nejvyšší teenagerka s 213,6 centimetry.

V roce 2021 pak byla označena jako nejvyšší žena světa s 215,16 centimetry. Drží i další rekordy:

  • Má nejdelší ženský prst, který měří 11,2 centimetrů
  • Má největší ženské dlaně s více než 24 centimetry
  • Má nejdelší záda změřená na živé ženě, které dosahují 59,9 centimetrů

„Být držitelkou světového rekordu je úžasná věc. Vím, že to dokážou jen speciální lidé a vím, že v současnosti jsem jedním z nich,“ těší Rumeysu.

Před necelými dvěma roky pak Rumeysa získala celosvětovou pozornost tím, že poprvé letěla letadlem. Dopravce Turkish Airlines odstranil z letadla několik sedadel, takže nejvyšší žena světa mohla po dobu třináctihodinové cesty z Istanbulu do Kalifornie odpočívat na speciálním lůžku jak informoval i Deník.

Děti se jí posmívaly

Jak Rumeysu vyprávěla pro web Bussiness Insider, v dětství se nevyhnula šikaně ostatních právě kvůli své výšce. To ji motivovalo k tomu, aby ve společnosti šířila povědomí o zdravotních potížích, se kterými se musí potýkat. Podporuje taky různé neziskové organizace, které hájí práva lidí s abnormálním tvarem těla.

„Snažím se povzbuzovat lidi, kteří jsou viditelně jiní než ostatní, aby se ve své kůži cítili dobře. Aby věděli, že se svým trápením rozhodně nejsou sami,“ citoval Bussiness Insider Rumeysu Gelgi.