S přibývajícím věkem si mohou ženy i muži začít všímat čím dál tím častěji se objevujících váčků či tmavých kruhů pod očima. V některých případech je má na svědomí jen únava a nedostatečný odpočinek, jindy jsou na vině geny. Svou roli však hraje právě i věk a stárnutí pleti.

Jak zakrýt kruhy a pytle pod očima podle Terry:

Zdroj: Youtube

To ovšem nemění nic na tom, že se dají kruhy pod očima do jisté míry zmírnit. Proč se objevují a jak se oteklých očí zbavit pomocí dvou lžiček? To se dozvíte v následujících řádcích.

Proč vznikají kruhy a váčky pod očima

Kruhy pod očima či nateklé váčky jsou od pradávna symbolem únavy a nedostatku kvalitního odpočinku. Chybějící spánek však není jediným faktorem, který má nevzhledné otoky na svědomí. Příznaků je celá řada, navíc se často navzájem kombinují a doplňují.

Některé důvody oteklých očí lze poměrně snadno vyřešit, jiné bohužel ovlivnit příliš nelze.


Nahrává se anketa ...

Nejčastější příčiny oteklých očí

Nedostatek spánku a únava

„Pokožka v okolí očí je velmi tenká a protkaná hustou sítí krevních a lymfatických cév. Pokud se tělo po probdělé či prohýřené noci snaží přivést k očím více krve, dojde k rozšíření cév. Ty pod tenounkou kůží modře až nafialověle prosvítají. Navíc se přidává skutečnost, že pokud jsme unavení a nevyspalí, celkově máme bledou pleť a kruhy pod očima jsou viditelnější,“ vysvětluje na svém webu lékárna Dr. Max.

Dědičnost a genetické předpoklady

Dalším viníkem mohou být genetické předpoklady. Kruhy pod očima či nateklé oční váčky jsou u některých lidí výraznější v závislosti na tom, jaký mají tvar obličeje, jak hluboko mají uložené oči či jak silnou tukovou vrstvu v oblasti pod očima mají.

Borůvky. Ač malé a drobné, o to více v prevenci rychlého stárnutí účinné.
Lékaři řekli, které potraviny zpomalí stárnutí. Je mezi nimi spousta dobrot

Určitý vliv má i typ pokožky. Jedinci s tmavším odstínem pleti a tmavými vlasy mívají větší pravděpodobnost výskytu kruhů pod očima.

Stárnutí pleti

Pleť v okolí očí patří mezi nejtenčí na celém těle. Pokožka obličeje je navíc nepřetržitě vystavována povětrnostním podmínkám a slunečnímu záření. To se časem začne viditelně projevovat na jejím celkovém stavu.

S rostoucím věkem ztrácí pleť také přirozenou elasticitu, což může vést k otokům v oblasti očního okolí.

„U mnoha lidí se váčky pod očima objevují kvůli ztrátě přirozeného objemu pod očima, který souvisí s věkem. Způsobuje ho klesající produkce kolagenu a elastinu, které pomáhají udržovat pokožku pevnou a hladkou,“ řekla magazínu Vogue kosmetická dermatoložka Michele Green.

Chladivé obklady mohou pomoci zmírnit kruhy pod očima.Chladivé obklady mohou pomoci zmírnit kruhy pod očimaZdroj: Shutterstock

Ke snížení hladiny kolagenu a elastinu dochází dle dermatoložky už od 25 let věku. Pomoci zmírnit projevy v podobě váčků či kruhů pod očima mohou určité kosmetické produkty. Otoky zmírní i aplikace chladivého obkladu.

Jak se zbavit kruhů pod očima pomocí lžičky

Chladivý obklad ke zmírnění kruhů či oteklých váčků pod očima je doporučován jak dermatology, tak řadou kosmetických společností. Jako první pomoc může skvěle posloužit sáček od čaje, plátek okurky, kostka ledu v kapesníčku nebo právě dobře vychlazená čajová lžička.

„Večer dejte dvě čajové lžičky do lednice. Ráno je vyndejte a přiložte zadní stranu každé lžičky na váčky pod očima. Lžičky za vyvíjení mírného tlaku jemně posouvejte směrem z vnitřního k vnějšímu koutku obou očí. Tím pomůžete odtoku tekutiny, která se pod okem shromažďuje. Chlad navíc pomáhá minimalizovat otoky,“ radí pro Cosmopolitan kosmetická dermatoložka doktorka Doris Dayová.

Přiložte zadní stranu lžičky na váček pod očima. Jemně ji posouvejte směrem k vnějšímu koutku oka.Přiložte zadní stranu lžičky na váček pod očima. Jemně ji posouvejte směrem k vnějšímu koutku okaZdroj: Shutterstock

Proto pokud se ráno vzbouzíte s váčky pod očima, studené lžičky jsou jednoduchou metodou, jak se kosmetického problému zbavit. „Pomůže to navíc zúžit cévy a snížit případný zánět v dané oblasti. Určité změny v okolí očí jsou však s přibývajícím věkem nevyhnutelné,“ vysvětluje dermatolog Robert Finney pro magazín Byrdie věnující se zajímavostem ze světa krásy.

Objevení prvních šedin ovlivňuje mnoho faktorů.
Šedivění lze zastavit a vlasy budou růst zase tmavé. Má to ale malý háček

Robert Finney však dodává, že předtím, než začnete potlačovat váčky či kruhy pod očima, měli byste zjistit, co za nimi stojí. Na vině totiž mohou být i další možné příčiny. Mezi ně patří například alergická onemocnění, chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy či žlučových cest.

Kromě lžičky lze ke splasknutí váčků pod očima použít i plátky okurky, vychlazený čajový sáček či chladivý gel.Kromě lžičky lze ke splasknutí váčků pod očima použít i plátky okurky, vychlazený čajový sáček či chladivý gelZdroj: Shutterstock

V takovém případě vám chladivé obklady nepomohou a měl by vás vyšetřit váš ošetřující lékař. Kruhy či váčky pod očima ale může způsobovat i nedostatek tekutin, nadměrné slunění, nevyvážená strava či vysoký obsah soli ve stravě.

Co dalšího pomáhá na kruhy pod očima

Existuje celá řada nechirurgických řešení, která pomáhají zmírnit projevy otoků v oblasti očí. Jejich úspěšnost se však liší v závislosti na tom, jakého původu problém je a v jaké je fázi.

Ti, kteří nejsou připraveni řešit kruhy a váčky pod očima chirurgickou cestou, však nemusí zoufat. Mohou totiž udělat několik více či méně snadných změn, které problém pomáhají řešit:

  • zlepšete svůj jídelníček
  • vyhýbejte se alkoholu
  • udržujte se hydratovaní
  • před ulehnutím se vždy odličte
  • chraňte svou pleť před UV zářením
  • dbejte na dostatečný odpočinek
  • naučte se zvládat stres například pomocí meditace
  • zahrňte obličejovou gymnastiku