Štíhlé dámy si většinou odnášely univerzální velikost 75 B, zatímco dámy s větším poprsím 85 B nebo C. Jako kdyby jiné velikosti ani neexistovaly. Ženská ňadra se popisovala jako jedničky, dvojky nebo trojky. Koupit podprsenku bylo martyrium.

Naštěstí dnes je situace diametrálně odlišná. Do podnikání s podprsenkami se pustilo několik odvážlivců, spíš odvážlivkyň, zákaznice se u nich nebo v zahraničí naučily nakupovat správné velikosti a postupně i k nám pronikly různé velké či menší značky. Koupit si plavky či podprsenku je radost a na rozdíl od doby před dvaceti lety na ty dobré už nepotřebujete rozbít prasátko.

Jak na správnou podprsenku

Základem je znát svoji velikost. Pořád ještě většina dam tápe. Obvykle si kupují větší objem (obvod pod ňadry) a menší košík. Na první pohled se zdá, že podprsenka sedí. Většinou však už při prvním celodenním nošení část na zádech povolí a začne se posouvat směrem nahoru. Prsa nemají správnou oporu a trpí. A pokud by se dáma rozhodla předklonit, ňadra jí z podprsenky vypadnou.

Silikonovými implantáty si nechávají zdokonalit ňadra i celebrity
Operace prsou může splnit celoživotní sen. Není však bez rizik

Naštěstí dnes umí prodavačky poradit. Většina dam z prodejny odchází s menším objemem a hlubším košíčkem. Často je tak ze 75 B pro klientku neuvěřitelných 70 D nebo dokonce 65 E. Dámy s objemnějším poprsím zase ocení to, že ve správné velikosti podprsenky se ňadra zvednou a zpevní. Správná velikost často z objemné dámy udělá dámu s krásným velkým výstřihem.

Velikost není to jediné, v čem Češky často tápaly. Střih, materiál, údržba a konec konců i značka jsou neméně důležité. Dámy si mohou vybírat střih podle toho, kdy a kam budou podprsenku nosit. Sportovní, bez ramínek, do výstřihu nebo balkonová vypadají pod oblečením různě. Je dobré mít v šatníku hned několik variant a střídat je podle svrchního oblečení.

Dámy s větším objemem by měly vždy dbát na širší ramínka, protože ta úzká velká prsa neudrží. Buď jsou pak prsa povislá, nebo má dáma odřená ramena. Obojí je špatně. Z nejběžnějších materiálů jsou na výběr bavlněné, hladké nebo tzv. plastické - krajkové.

Veronika Arichteva v divadelní hře Liga proti nevěře
Bude pr*el. V nových šatech od známé trojky lze kojit kdekoliv

Základem je, aby se ňadra ,cítila dobře‘. Podprsenku je opravdu nutné vyzkoušet a věnovat tomu čas. Údržba je dnes díky šetrným pracím programům a plátěným nebo síťovaným pytlíkům na prádlo velmi jednoduchá. Nejšetrnější je však starý babský návod – vyprat podprsenku v dětském šamponu. Skutečně tak vydrží déle.

Značky spodního prádla jsou téměř samostatným vědním oborem. Už dávno neplatí, že kvalitní spodní prádlo vyrábí jen Francouzi a Italové a že musí stát majlant. I v běžné konfekci lze zakoupit vhodné podprsenky. Pravda je, že nevydrží tak dlouho jako vyhlášené značky.

Na druhé straně si za stejné peníze můžete koupit kousků víc. Je však dobré mít v prádelníku alespoň jeden prémiový model, který při správné péči vydrží celé věky.

Kosmetika
Netrapte se neznámým složením. Kosmetiku si můžete vyrobit sami

Mezi značkami dnes u nás vede Intimissimi, Etam nebo Clavin Klein. Jedná se o střední značky, které většinou nabízejí dobrý poměr cena / kvalita. K prémiovým již léta patří Liz Charmel, Aubade, Simone Perele, Chantelle nebo Victoria Secret. Všechny kromě poslední americké můžete běžně koupit i v českých obchodech.

Pokud však dobře neznáte svoji velikost, je dobré vyrazit na nákup a nechat si poradit. Po několikáté návštěvě prodejny si již vyzkoušené značky můžete objednávat i přes internet.

Autor: Pavlína Nebeská