Odborníci však varují, že jejich využití skrývá četná úskalí. Deník proto po konzultaci s nimi připravil stručný přehled, jak při hledání nového dodavatele na internetu neudělat zásadní chybu.

Šíře nabídky

Na trhu působí několik desítek aktivních dodavatelů. Srovnávač by tedy měl nabízet srovnání úplné nabídky na trhu, nebo aspoň jejich významnou část. „Porovnává-li kalkulačka jednotky nabídek, není úplná,“ upozorňuje mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort.

Zdražuje nejen jídlo a elektronika, ale také energie
PŘEHLEDNĚ: Jak snížit drastické účty? Jedna žárovka ušetří i čtyři stovky ročně

Mnohé srovnávače nejprve po klientovi vyžadují zadání osobních údajů. Ty potom obvykle využívají k marketingovým účelům, zejména k telefonickému prodeji. „Rozmyslete si, zda je provozovateli srovnávače svěříte,“ nabádá zákazníky Kebort.

Ověřujte si vše přímo u dodavatele

Nespoléhat se na internetové srovnávače doporučuje spotřebitelská organizace dTest. Vhodný je podle ní hlavně cenový kalkulátor přímo na stránkách ERÚ. „I v tomto případě by si však spotřebitelé měli všechny uvedené nabídky ověřit přímo u dodavatelů na webových stránkách, či si je vyžádat e-mailem nebo na pobočce,“ řekla Deníku ředitelka dTestu Eduarda Hekšová. Situace na trhu s energiemi se totiž podle ní nyní mění doslova každou hodinu.

Některé srovnávače mohou preferovat jednoho dodavatele a jeho produkty, v čele tabulky se tak může umístit spíš jako placená reklama. Nejlepší je, srovnat si výpočty užitím různých kalkulaček u stejného produktu. „Lidé by si měli u nových smluv jednotlivé nabídky porovnat sami, tak jako to dělají třeba při koupi nového auta,“ apeluje ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.

Ilustrační foto
Lidé kvůli drahým energiím vykupují kamna. Čekací doba je až půl roku

Na telefonáty nereagujte

Pokud by vás údajný zprostředkovatel energií kontaktoval telefonicky, je nejlepší ihned zavěsit. „Spotřebitelům rozhodně doporučujeme neříkat do telefonu ‚ano‘ na žádné nabídky, protože i tak lze uzavřít velmi nevýhodnou smlouvu,“ varuje Hekšová z dTestu.

Lepší vždy je, nechat si nabídku zaslat písemně. „Problémů s telefonickým prodejem, zvláště pokud jde o energetické zprostředkovatele, řešíme se spotřebiteli v tisících případů ročně,“ potvrzuje Kebort z ERÚ.

Šmejdi a falešní úředníci

Energetičtí „šmejdi“ se podle ERÚ nyní někdy vydávají za jeho pracovníky, kteří jdou lidem „pomoci“ s dodavateli poslední instance. „Ve skutečnosti nabízeli účast v pochybných aukcích dodávek energií,“ uvedla Hekšová.

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje.
Velké zdražování energií začalo. Podívejte se, kdo zvýší ceny

Trh zprostředkování energií je stále neregulovaný, zprostředkovatelé se budou ze zákona muset registrovat u ERÚ až od ledna 2022. Protože jim zbývají již jen pouhé týdny, kdy jsou „bez dozoru“, jsou ke konci roku velmi aktivní.