Poté, co nepodpořil vládní reformní batoh, tudíž koalici hrozí první porážka. Na rozdíl od zákona o stabilizaci veřejných financí totiž proti ní budou zřejmě stát i bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Svou podporu zákonné předlohy o referendu k radaru Hovorka zdůvodnil: „Před šesti lety jsem působil jako starosta a stejně jako oni bych se bouřil, pokud by vedle naší obce měla stát radarová stanice.“ Přiznal ale, že nemá dostatek informací. „Ty, které dostáváme, jsou dost jednostranné, působí až podezřele pozitivně,“ řekl Hovorka.

Rebel z KDU-ČSL přitom odmítá, že by opouštěl koaliční řady: „Nejsem součást opozice, jen jsem vyjádřil svůj názor.“ Hovorka se již dříve postavil proti převodu nemocnic na obchodní společnosti. „Čas mi i v tom dává postupně za pravdu,“ uvedl a dodává: „Ústava přece říká, že poslanec se rozhoduje podle svého svědomí a jestli se to někomu nelíbí, ať to změní.“

Jinak by podle něj ve sněmovně mohli sedět jen předsedové klubů a hlasovat za všechny ostatní. Šéf lidovců Jiří Čunek prohlásil, že Hovorku nevyzve, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Zároveň však soudí, že pokud by hlasoval proti vládě vícekrát, musel by to řešit.