Vyplývá to z dotazů ČTK na radnicích.

Klvaňa prý dnes celý den jedná a nebere telefony. Jeho asistentka Katka Komedová potvrdila, že se schůzka uskuteční, ale bude neveřejná. Podle zjištění ČTK se jí zúčastní pět ze 16 pozvaných starostů. Na setkání odmítají přijet zástupci středočeských obcí, plzeňští účast přijali.

"Když Úřad vlády něco takového svolá, měli bychom tam být," řekl starosta Míšova na Plzeňsku Pavel Hrubý. Dalšími účastníky budou Spálené Poříčí, jehož části se dotkne plánovaná stavba, Strašic, Mirošova a Borovna.

"Nelíbí se nám, že vláda za sebe posílá pana Klvaňu, který pro nás není žádným partnerem," uvedl starosta Trokavce na Rokycansku Jan Neoral, stejný názor má i starosta Příbrami a poslanec Josef Řihák. Společně se starostou Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku vyzvali kolegy z okolí újezdu, aby se s Klvaňou nesetkávali. Podle nich Klavaňa organizuje schůzky pouze s některými obcemi a chce je rozdělit. Chtějí proto diskutovat jen s odborníky a lidmi s rozhodovací pravomocí.

"I když s něčím nesouhlasím, měl bych si to vyslechnout," řekl starosta Mirošova Vlastimil Sýkora. Setkání s Klvaňou vnímá jako předvoj vládního zasedání 5. září. Podle některých starostů se má uskutečnit v Mirošově, úřad vlády prý uvažuje o Spáleném Poříčí.

Iniciátoři setkání v Rožmitálu chtějí v pátek zveřejnit důvody, proč nesouhlasí s názory Klvani a představí vlastní posudek zdravotních rizik radaru. Zároveň nevylučují, že založí svaz obcí proti radaru.

Starostové, kteří chtějí ve středu s Klvaňou jednat, chápou páteční setkání spíše jako aktivitu středočeských obcí, jichž se radar tolik netýká. Sýkora si ale nemyslí, že by byli starostové rozděleni na dva tábory, páteční účast v Rožmitálu proto zvažuje.

"Bojkot zítřejší (středeční) akce je iniciativa příznivců komunistů nebo ČSSD, i když se iniciátoři deklarují jako nezávislí," řekl starosta Strašic na Rokycansku Jiří Hahner. Schůzka osvětlí zdravotní rizika. Radnice už má zprávu hlavního hygienika a hovořila s vojenskými experty, kterým věří.

"Od začátku jsme jednali se všemi. Žádali jsme hlavně umístění radaru více do centra vojenského újezdu a trváme na tom," řekl starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Obec je vždy připravena jednat o všech možnostech, aby ji stavba co nejméně ohrozila. Klvaňa je pro Čížka partnerem. Zatím neví, zda se zúčastní pátečního jednání. Starosta obce Borovno Josef Loukota na páteční schůzku dorazit chtěl. "Poté, co se jsem se dozvěděl, že tam mají být ekoteroristé, nejedu," dodal.