Zpěti uchazečů se rozhodla pro firmu AMI Communication. Bude se podílet na organizování turné po Česku sbesedami, komunikaci s novináři i vydání osvětové publikace. Podle mluvčího pro radar Tomáše Klvani by její honorář měl činit 1,7 milionu korun zcelkových patnácti, které hodlá Topolánkův kabinet na kampaň vyčlenit.

Opozice kampaň kritizuje

Proti způsobu, jakým vláda sobčany o uvažované základně komunikuje, ostře protestuje opozice. „Vláda celou věc pojímá arogantně. Nic lidem nevysvětluje a pokud něco nechápou, tím hůř pro ně,“ řekl Deníku místopředseda sněmovny zČSSD Lubomír Zaorálek Podle něj jde o velikou krizi demokratické rozpravy, kdy vládě nestojí za to, aby takovou diskuzi organizovala a maximálně to bere jako PR záležitost. „Dohodnout se sUSA na tak vážné věci, jakou je zapojení Česka do systému americké protiraketové obrany, je velmi náročná věc. Obávám se, že dnešní vládní reprezentace není vůbec schopná být americké straně partnerem. To předvedl premiér Topolánek, když veřejnosti pár hodin po žádosti zUSA sdělil, že je to pro nás čest a že radarová základna bude oázou bezpečnosti, čili že musíme srazit kufry a kdo to nepochopil, stím se bavit nebude. Tohle celé je pokleslý způsob komunikace sveřejností a já jsem přesvědčen, že lidé si to přeberou sami,“ uzavřel Zaorálek

Seďa: PR agentura bez referenda je jasné lobování

Jeho kolega, odborný mluvčí ČSSD pro obranu Antonín Seďa doplnil: „Pokud vláda nepřistoupí na rozhodnutí o radaru vreferendu, ČSSD pokládá najmutí PR agentury pouze za jasný prostředek lobování současné vlády ve prospěch výstavby radaru. Sociální demokraté jsou totiž přesvědčeni, že podporu veřejnosti pro radar si nelze koupit.“

KSČM podle své mluvčí Moniky Hoření tomuto záměru české vlády rozumí tak, že vládě došly argumenty, kterými by dokázala jednoznačně přesvědčit občany o údajné potřebnosti instalace amerického radaru na českém území. „Je jen příznačné pro současnou vládní garnituru, že PR agentura získá prostředky ze státního rozpočtu, tedy i prostředky odpůrců, kterých je mezi dospělou populací ČR nejvíce. Za veřejné peníze by však vláda měla poskytovat informace objektivní a nikoli jednostranné,“ uvedla Hoření.

Konečné rozhodnutí, zda radar na českém území bude, padne příští rok. Proti radaru je podle průzkumů veřejného mínění 65 procent občanů. Zítra bude o otázce výstavby základny jednat Topolánkova vláda se starosty dotčených obcí zPlzeňského a Středočeského kraje po svém zasedání ve Spáleném Poříčí.