Hned zkraje je potřeba říct, že se George Clooney a jeho partička nemusí o své výsluní bát. Ženská sestava ve filmu Debbie a její parťačky vedená Cate Blanchett se sice činí, ale do zábavné lupičské komedie má daleko.

Hodnocení Deníku: 50 %.

Zápletka je standardní: Debbie vypadne z vězení, kam ji dostal bývalý komplic, shromáždí partu zlodějek a jednu hackerku a naplánuje krádež historického šperku za 150 milionů dolarů na Met Gala, slavné přehlídce v Metropolitním muzeu. V rámci akce se – jak jinak, když je Ocean - hodlá komplicovi se vší parádou pomstít. Čili nic nového pod sluncem, navíc klopotně a bez humoru vyprávěno. Hrdinky sice střídají šik out fity, házejí ostré pohledy i rafinované úsměvy, ale jako celek působí film Garyho Rosse (Městečko Pleasantville) až na výjimky nezáživně.

Vázne scénář

Je to zčásti scénářem, na němž se režisér podílel s Olivií Milch, zčásti režií, jež nedokázala dát žánru patřičnou lehkost. A to navzdory slibnému obsazení. Sandra Bullock jako sestra Dannyho Oceana (který se tu v jeden moment zjeví s tváří Clooneyho na fotografii v rámečku), Cate Blanchett jako její hlavní parťačka, Dakota Fanning a Rihanna coby další spolupachatelky, Anne Hathaway v roli celebrity Daphne Kluger a navrch Helena Bonham Carter jako zkrachovalá návrhářka Rose Weil. Co herečka, to zajímavý typ. Každá si tenhle výlet do jiné herecké škatulky zjevně užila. O to trestuhodnější je, že s tímhle potenciálem neuměl Ross v rámci žánru pracovat. 

Na dámy se hezky dívá, ale jakmile má dojít na spikleneckou interakci či hlášky, je to nuda. Svižný verbální ping pong, jaký uměli s grácií rozehrát Dannyho parťáci, se nekoná. Zato se tu nosí luxusní róby, kožichy, šperky a frivolně uvázané šátky. V Sexu ve městě je na to člověk zvyklý, u zlodějky Debbie čeká větší tvůrčí fantazii.

Danny:Debbie 1:0

A tak se zábava děje jen zřídka a jaksi mimochodem, podle schopnosti aktérek prosadit se na place. Nejvíce se daří zkušené Bonham Carter, jež v comebacku stárnoucí návrhářky uplatnila svůj smysl pro černý humor a sebeironii. Zábavná je sem tam i naivka v podání Hathaway a Bullock á la Debbie, Cate Blanchett své angažmá spíš přetrpěla.

close Cate Blanchett a Sandra Bullock info Zdroj: Vertical Ent zoom_in Pár nápadů je fajn (způsob jak dostat Daphne s náhrdelníkem na toaletu), jinak je ale řada věcí včetně finále předvídatelná, loupež se až na drobnost hladce vydaří a zdvojený konec namísto akce autoři jen odvyprávějí. Nemluvě o tom, jak dopadl Danny.

Škoda. Má-li tohle být příspěvek do genderové debaty „ženy-muži padesát na padesát“, pak mu chybí pádnější akcent. Danny je zkrátka lepší. Debbie promine.