Hodnocení Deníku: 70 %

Světovou premiéru měl nový snímek Solo: Star Wars Story minulý týden na festivalu v Cannes, pár dní po uvedení v L.A. A ačkoli domácí intelektuálové na riviéře lehce ohrnovali nos, zdejší soutěžní projekce příjemně osvěžil.

Tvůrci se v něm vracejí k postavě Hana Sola, líčí, co předcházelo jeho kariéře pilota a vesmírným bitkám, jak potkal Žvejka a proč se vlastně jmenuje Solo. Malá abeceda ze života oblíbeného vesmírného pašeráka a vtipného glosátora událostí.

Třikrát Solo junior

Vzhledem k věku jej pochopitelně nehraje Harrison Ford, jenž figuru proslavil, nýbrž osmadvacetiletý Alden Ehrenreich kterého jsme mohli vidět ve filmu Warrena Beattyho Pravidla neplatí nebo v Coenových Ave, Caesar! Herec typově blízký Vojtovi Dykovi podepsal smlouvu na tři filmy, takže ho uvidíme na plátně minimálně třikrát.

Matěj Ruppert a Monkey Business.
Ruppert, Holý a jejich banda roztančí Žluté lázně

Příběh je poměrně svižný, je dílem Jona Kasdana, jemuž se scénářem pomáhal otec Lawrence Kasdan, zkušený tvůrce, mj. autor a režisér filmu Grand Canyon a Pavučina snů. Zavádějí nás do nebezpečného podsvětí, kde se Han (jemuž druhé jméno Solo vymyslí kvůli dokladům úředník) zamiluje do křehké Kiry, potká Chewbaccu (Žvejka), budoucího kopilota, s nímž nejdřív svede souboj, než se spřátelí, a také narazí na hazardního hráče Landa.

To, že se film podařilo zdárně dovést do kin, je vcelku zázrak, když uvážíme, že došlo v brutálně pozdní hodině natáčení ke změně režiséra. Krátce před koncem křesla opustili Phil Lord a Christopher Miller jak píše Variety kvůli neshodám s producentkou Kathleen Kennedy. Ta kritizovala většinu jejich nápadů, jež podle ní ubližovaly mýtu celé série. Žezla se ujal zkušený Ron Howard, přetočil 70 procent materiálu a dostál očekávání vrchního velení.

Někteří herci se sice nechali v Cannes slyšet, že se během toho cítili jako dítě u rozvodu, nicméně na jejich výkonu to není znát.

Gabriela Koukalová v Novém Městě na Moravě
Pohled Šimona Sedlaříka: Dost bylo pranýřování Gabriely Koukalové

Začátek filmu se kvůli různým vysvětlivkám lehce vleče, ale jinak dlužno přiznat, že má dobré akční scény a přesvědčivé figury. Nejvíce pozornosti na sebe strhává Donald Glover v roli Landa, ale baví i Woody Harrelson (Beckett) a chemie v ústředním páru Han-Kira (Ehrenreich a Emilia Clarke) funguje, což je podstatné. Humoru mohlo být trochu víc, stopáže o něco méně a nemá smysl zastírat, že Disney těží peníze ze slávy již vytěžených příběhů. Ale i tak nabízí Star Wars Story příjemnou podívanou. Svědčí jí nápady režiséra, jehož žánrová parketa byla dosud někde jinde, ale který si zjevně natáčení užil. Platí to i o hudbě zkušeného Johna Powella. Uvidíme, jak si povedou další tvůrci v dalších filmech, jeden z nich má být věnován mistru Obi-Wan Kenobimu.