Hodnocení Deníku: 70 %

Světovou premiéru měl nový snímek Solo: Star Wars Story minulý týden na festivalu v Cannes, pár dní po uvedení v L.A. A ačkoli domácí intelektuálové na riviéře lehce ohrnovali nos, zdejší soutěžní projekce příjemně osvěžil.

Tvůrci se v něm vracejí k postavě Hana Sola, líčí, co předcházelo jeho kariéře pilota a vesmírným bitkám, jak potkal Žvejka a proč se vlastně jmenuje Solo. Malá abeceda ze života oblíbeného vesmírného pašeráka a vtipného glosátora událostí.

Třikrát Solo junior

Vzhledem k věku jej pochopitelně nehraje Harrison Ford, jenž figuru proslavil, nýbrž osmadvacetiletý Alden Ehrenreich kterého jsme mohli vidět ve filmu Warrena Beattyho Pravidla neplatí nebo v Coenových Ave, Caesar! Herec typově blízký Vojtovi Dykovi podepsal smlouvu na tři filmy, takže ho uvidíme na plátně minimálně třikrát.

Příběh je poměrně svižný, je dílem Jona Kasdana, jemuž se scénářem pomáhal otec Lawrence Kasdan, zkušený tvůrce, mj. autor a režisér filmu Grand Canyon a Pavučina snů. Zavádějí nás do nebezpečného podsvětí, kde se Han (jemuž druhé jméno Solo vymyslí kvůli dokladům úředník) zamiluje do křehké Kiry, potká Chewbaccu (Žvejka), budoucího kopilota, s nímž nejdřív svede souboj, než se spřátelí, a také narazí na hazardního hráče Landa.

To, že se film podařilo zdárně dovést do kin, je vcelku zázrak, když uvážíme, že došlo v brutálně pozdní hodině natáčení ke změně režiséra. Krátce před koncem křesla opustili Phil Lord a Christopher Miller jak píše Variety kvůli neshodám s producentkou Kathleen Kennedy. Ta kritizovala většinu jejich nápadů, jež podle ní ubližovaly mýtu celé série. Žezla se ujal zkušený Ron Howard, přetočil 70 procent materiálu a dostál očekávání vrchního velení.

Někteří herci se sice nechali v Cannes slyšet, že se během toho cítili jako dítě u rozvodu, nicméně na jejich výkonu to není znát.

Začátek filmu se kvůli různým vysvětlivkám lehce vleče, ale jinak dlužno přiznat, že má dobré akční scény a přesvědčivé figury. Nejvíce pozornosti na sebe strhává Donald Glover v roli Landa, ale baví i Woody Harrelson (Beckett) a chemie v ústředním páru Han-Kira (Ehrenreich a Emilia Clarke) funguje, což je podstatné. Humoru mohlo být trochu víc, stopáže o něco méně a nemá smysl zastírat, že Disney těží peníze ze slávy již vytěžených příběhů. Ale i tak nabízí Star Wars Story příjemnou podívanou. Svědčí jí nápady režiséra, jehož žánrová parketa byla dosud někde jinde, ale který si zjevně natáčení užil. Platí to i o hudbě zkušeného Johna Powella. Uvidíme, jak si povedou další tvůrci v dalších filmech, jeden z nich má být věnován mistru Obi-Wan Kenobimu.