Hry osudu, láska, hamižnost, odvaha i dobrota. Velkorysé kulisy, kostýmy, humor. To vše mělo být v pohádce Hodinářův učeň, jež zítra vstupuje do kin. Jenže možná toho chtěla její autorka a režisérka Jitka Rudolfová, jež má na kontě vztahové filmy Zoufalci a Rozkoš, trochu moc.

Strastiplná pouť

Pohádku v jednom kuse zalévají měsíční či sluneční paprsky, v jejich svitu se však odehrává poněkud šroubovaně napsaný příběh o hodináři, který doplatil na svou lakotu, a strastiplné pouti jeho učně za láskou.

Překombinovaný film má dvě úskalí. Předně pár nelogičností - zlá sudička předurčí hodináři bohatství spojené se svatbou jeho dcery s učněm. Když ale začne chystat veselku, dozví se, že vzápětí po svatbě zemře. Načež mu baba sama prozradí, jak se ošemetné situaci vyhnout pomocí bájných hodinek, jež umí varovat před smrtí.

Trochu krkolomný způsob, jak vyslat mladého hrdinu do světa. Jeho vyvolená zatím nyvě hledí z okna a občas pěje „Srdce mé je ztracené“. Finále se odehraje u oblíbené filmové Panské skály, jež působí dojmem, že výstup za hodinkami vznikl právě kvůli ní. Duo duchů připomíná tu Uriáše a Petronela z Anděla Páně, jindy hádavý pár z Nesmrtelné tety, dojde i na Moranu a vlčího muže.

Režisérka vsadila na herce Dejvického divadla a Zábradlí, ne vždy je ale uřídila. Potenciál Jaroslava Plesla a Václava Neužila dobrých duchů zůstal nevyužit, baba alias Jana Plodková baví, ale místy přehrává. Mladému páru (Michal Balcar a Dana Droppová) chybí větší charizma.

Děti nejsou hloupé

Proklamovaný humor vychází jen někdy, zato se leccos doslovně vysvětluje a opakuje (časová smyčka v hospodě). Navrch režisérka sem tam nasadí „nálety“ lyšaje smrtihlava, aby bylo jasno, o čem se tu hraje. Děti ale opravdu nejsou hloupé, umí si domýšlet.

Pochvalu zaslouží velkorysá výprava, kreativní kostýmy i krásné přírodní kulisy hodné současné pohádky. A především Viktor Preiss coby lakotný hodinář. Ačkoli je vsazen do lehce zmateného soukolí koleček, uhraje s elegancí a potřebnou mírou každou situaci. Inu, zkušený hodinář.

HODNOCENÍ DENÍKU: 60 %