Sladký život Johna Paula Gettyho III, dědice naftařského impéria klanu Gettyových, skončí ve chvíli, kdy mu v nočních ulicích Říma nasadí pytel na hlavu a odvezou neznámo kam.  Je rok 1973 a římská mafie žádá za jeho propuštění výkupné ve výši několika milionů dolarů.

Co to je pro jeho zámožného dědu a nadšeného sběratele starožitností? Egoistický stařec se ale ukáže jako největší skrblík na světě – odmítne za vnuka (byť velmi oblíbeného) zaplatit.  To je výchozí situace desetidílného seriálu Trust, který podle skutečné události natočil pro HBO Danny Boyle a jehož první dva díly stanice odvysílala.

Ready Player One: Hra začíná.
Ready Player One: Hra začíná. Spielberg propadl světu popkultury

Kauzu, jež zkraje 70. let plnila stránky novin nejen v Itálii, jsme mohli shodou okolností vidět už na sklonku loňského roku ve filmu Všechny prachy světa. Jeho režisér Ridley Scott však na rozdíl od Dannyho Boylea dramatický potenciál příběhu zcela promarnil.

Více než hledáním nosné formy a hrou s detektivní zápletkou i nosnými figurami se zabýval vizuálními ornamenty a prvoplánovou agitkou á la „peníze kazí charakter“. Svou nudnou mravoličnost doložil i tím, že z obsazení vyhodil kvůli kampani Mee Too zlobivého Kevina Spaceyho a nahradil jej těsně před natáčením Christopherem Plummerem.

Danny Boyle se díky propracovanému scénáři Simona Beaufoye (Lov lososů v Jemenu, 127 hodin), jenž pracuje s celou řadou faktů i dobovými souvislostmi, rozmáchl smysluplněji a působivěji. Druhý díl Lone Star sice dokládá, že projektu lehce hrozí natahovaná délka, nicméně filmařina je to podařená. Od pečlivé dobové stylizace a výpravy, přes nápadité hudební motivy (ústřední motiv Money od Pink Floyd či westernové pasáže ve scénách s Chacem chodícím výhradně v kovbojském klobouku) až po rozehrání pestrých lidských typů.

z filmu Con Air
Teror v oblacích na stříbrném plátně

Zhýčkaný unesený John III., jeho energická milující matka či výstřední dědeček. Muž žijící na svém sídle obklopen pěti ženami, ochočeným lvem a bizarní sbírkou cenností, byl vděčnou hereckou výzvou. I proto je jednoznačnou hvězdou seriálu Donald Sutherland, jehož arogantní egoista Getty baví v každém momentu. Ať hýčká své „šelmy“, glosuje život svého slabošského syna či reaguje u snídaně na zprávu o únosu vnuka s ledovou věcností: „Číst umím sám. To máslo je dnes jako kámen…“  

Skvěle si vede i Hillary Swank v roli matky beroucí případ do svých rukou a Brendan Frasier jako Gettyho bodyguard Chace pověřený pátráním po vnukovi. Hezky pracuje Boyle i s obrazem, jenž po vzoru filmů 70. let dělí často do okének.

Uvidíme, jak si tvůrci povedou v dalších dílech. Zatím projekt slibuje dobrou podívanou. S brilantně dávkovanými porcemi temné dekadence i jízlivého humoru.

z filmu Ten, kdo tě miloval
Jan Pachl dotočil rodinný film podle knihy Marie Poledňákové