Podpora reformy, s kterou premiér spojuje i osud vlády, tak několik dní před třetím sněmovním čtením stále není jistá. Několika poslancům kolem exministra financí Vlastimila Tlustého se nelíbí, že by daňové zatížení bylo v roce 2009 údajně vyšší než o rok před tím.

Podle Tlustého bylo ale dnešní jednání pozitivní v tom, že všichni zúčastnění deklarovali vůli pro reformu hlasovat. Ve hře jsou prý nyní čtyři varianty řešení situace a ani jedna nepočítá s vrácením předlohy do druhého čtení.

Ve středu Tlustý pohrozil, že reformu nepodpoří, pokud by většině lidí zvýšila daně. Poté se přidali i další poslanci ODS. Proti výtkám Tlustého, které adresuje ministerstvu financí, se dnes znovu ostře ohradil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Za směšná označil Tlustého vyjádření o dodatečných propočtech dopadů daňových sazeb a odečitatelných položek. Ministerstvo podle Kalouska dalo expertům ODS potřebná čísla dávno předtím, než se tento týden jedna z variant promítla do vládního návrhu reformy veřejných financí.

Původní návrh předpokládá, že daň z příjmu fyzických osob by se měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy. Nová koaliční dohoda počítá s tím, že to tak bude jen v roce 2008. V roce 2009 by ale měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta. Zároveň se snížením daně v roce 2009 se však má snížit i výše slev na dani a daňového zvýhodnění na děti. To podle kritiků způsobí, že některým lidem se daňové zatížení meziročně zvýší.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že na to, jaký dopad budou mít změny, opoziční poslanci upozorňovali při úterní diskusi. Koalice ale výhrady nevzala v potaz, zavrhla i návrh ČSSD, aby se sněmovna předlohou zabývala na konci září. ČSSD uvedla, že ve sněmovně nepodpoří případné znovuotevření pozměňovacích návrhů k reformě. ODS večer ale od Tlustého dřívějšího návrhu znovu otevřít druhé čtení ustoupila.

Ani komunisté příští týden reformu nepodpoří, ať bude vycházet z původního koaličního návrhu či z úprav prosazených tento týden. Stejně jako sociální demokraté si stěžují na to, že vládní koalice návrh předložila na poslední chvíli. Nebyl řádně projednán v parlamentních výborech, natož s odbory, míní.

Dnes se také objevila výzva ke změně reformního návrhu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Sdružení ambulantních specialistů se obrátilo otevřeným dopisem na poslance a žádá, aby při projednávání reformy snížili sankci, která lékařům hrozí, když nebudou vybírat poplatky od pacientů.

Poplatky pacientů a vysokou sankci pro lékaře považuje za protiústavní exministr zdravotnictví a předseda sněmovního zdravotního výboru David Rath (ČSSD). Pokud reforma projde a podepíše ji prezident republiky, podá prý na tuto část zákona ústavní stížnost. O ústavní stížnosti uvažují i komunisté, podat ji chce i Národní rada osob se zdravotním postižením. Poplatky kritizují i pacientská sdružení.

Především kvůli poplatkům dětí u lékaře stále odmítá podpořit vládní návrh reformy financí i lidovec Ludvík Hovorka. Ještě ve středu dopoledne se ale zdálo, že pro společný koaliční návrh změn budou všichni poslanci ODS, takže vláda bude mít dost sil na to, aby i bez Hovorky reformu prosadila. Hovorka ve středu předložil vlastní pozměňovací návrhy k reformě a poslanci by i o nich měli příští týden hlasovat. Poslanec ČTK řekl, že o jeho postoji definitivně rozhodne to, jak tyto návrhy dopadnou.

Sněmovna by měla o reformě rozhodovat na jednání, které začne v úterý. V závěrečném čtení již poslanci nemohou do předlohy nic vpisovat kromě legislativně technických změn. Místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) ve čtvrtek navrhl, aby poslanci hlasování rozdělili a zvlášť hlasovali o části týkající se odečitatelných položek, která by pak mohla z předlohy vypadnout. Nespokojení poslanci ODS dnes dodali, že by slevy na dani od roku 2009 později mohla upravit novela zákona.

Vše o reformě čtěte v našem SPECIÁLU