DAŇOVÁ KALKULAČKA

 

Premiér: Reforma nepoškodí většinu obyvatel. Ekonom: Nula od nuly pojde. Odborář: Zvýhodněni jsou nejmajetnější lidé.

Koalice žije. Premiér Mirek Topolánek totiž včera obhájil vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. Zvedli pro něj ruku všichni koaliční poslanci, kromě lidovce Ludvíka Hovorky, a Miloš Melčák s Michalem Pohankou (dříve ČSSD). „Drtivá většina těch kroků je pozitivní, nepoškodí většinu obyvatel a já věřím, že vývoj to ukáže,“ sdělil premiér.

S výsledkem vyjádřil spokojenost i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL): „Norma mi umožní sestavit úsporný rozpočet, v němž deficit nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu.“

Ekonom Aleš Michl soudí, že střední vrstvy po započítání všech daňových pohybů na reformě nevydělají ani neprodělají. „Nula od nuly pojde. A taková reforma je podle mne na nic, protože vlastně nic neřeší,“ řekl Michl Deníku. Vláda díky schváleným opatřením v příštím roce ušetří zhruba 30 miliard korun cestou krácení sociálních dávek a výběru poplatků ve zdravotnictví.

Ostrý nesouhlas s batohem vyjádřili opozice a odboráři. Šéf Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch prohlásil, že pro zaměstnance je reforma nepřijatelná. „Vadí nám především rušení daňové progrese, která znamená konec solidarity. Rovná daň zvýhodňuje nejmajetnější občany a firmy. Stejně tak nesouhlasíme s omezením přídavků na děti a s poplatky ve zdravotnictví,“ uvedl odborový předák.

Sociální demokraté spolu s odboráři připraví v nejbližších měsících novely, které by měly zákon o stabilizaci veřejných financí korigovat. ČSSD se zároveň se stížností obrátí na Ústavní soud. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dění kolem reformy nazval „komedií plnou omylů“. Podle něj se její vinou zhorší životní úroveň devadesáti procent občanů.

Paroubek soudí, že zájmem ODS spolu se špičkami zelených a lidovců je vybudovat republiku pro privilegované a bohaté. „Základní opatření reformy po vítězných volbách podrobíme zásadní revizi,“ prohlásil Paroubek. Premiér Mirek Topolánek obvinil opozici, že se odmítla návrhem seriózně zabývat. Už dříve sdělil, že jde o nultý krok dalších zásadních reforem.

 

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU–ČSL): Reálný příjem se zvýší všem domácnostem

Rozhovor

Reforma prošla. Jde o zásadní moment pro státní rozpočet, nebo jen o premiérův nultý krok?

Zvítězil rozum. Je neospravedlnitelné, aby stát, jehož ekonomika šlape, zvyšoval deficit veřejných rozpočtů. Vláda může sestavit rozpočty na příští tři roky tak, že se udrží deficit na úrovni pod tři procenta. Před námi ale stojí složitější úkol: provést zásadní reformu penzí, zdravotního a sociálního pojištění.

Opozice nazvala vládní batoh vzpourou milionářů s tím, že si kvůli němu pohorší 90 procent občanů. Co jim odpovíte?

Není to pravda a už za rok to každý pocítí na své peněžence. Ze všech propočtů vychází, že se u všech příjmových skupin bude zvyšovat reálný příjem domácností. Není ovšem pravda, že na reformě vydělají všichni. Ti, kteří se snažit nechtějí, na ní vydělat nemohou.

Naopak ti s vysokým příjmem na ní vydělají velmi výrazně.

To je pravda. Změna konstrukce daně z příjmu fyzických osob snižuje progresi. Chceme ale trestat u daně z příjmu větší píli, pracovitost, výkonnost? Míra solidarity by měla být přiměřená a ne represivní k těm, kteří chtějí dosahovat lepších výkonů.

Nové daně a sociální dávky

Daně z příjmu fyzických osob
2008 – 15% ze superhrubé mzdy (včetně soc. a zdr. pojištění)

Roční daňový odpočet na poplatníka
2008 – 24 840 korun

Roční daňový odpočet na dítě
2008 – 10 440 korun

Daně z příjmu právnických osob
2008 – 21 procent

Daň z přidané hodnoty
Dolní sazba – 9 procent
Horní sazba – 19 procent

Rodičovská dovolená
2 roky: 11 400 korun
3 roky: 7 600 korun
4 roky : 7600 (do 1,9 roku) dál už jen 3800 korun

Přídavky na děti
Budou pobírat jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 22 560 korun, tedy do 2,4násobku životního minima. Přídavky budou ve dvou úrovních. Vyšší pro rodiny s příjmem 1,5násobku životního minima

Věk vyšší nižší
Do 6 let 610 500
6 – 15 let 750 610
15 – 26 let 860 700

Porodné
Ze 17 600 klesne na 13 000 korun.

Nemocenská
– první tři dny nebudou placené
– sníží se dávky při kratší nemoci
– zvýší se dávky při delší nemoci
4. až 30. den nemoci: 60 procent platu
31. až 60. den nemoci: 66 procent platu
delší nemoc: 72 procent platu

Změny ve zdravotnictví

Platba 30 korun
– návštěva praktického lékaře, dětského lékaře, zubaře, gynekologa, ambulantního specialisty, psychologa, logopeda včetně kontrolních prohlídek
– recept (každá položka na receptu)

Platba 60 korun
– den v nemocnici, léčebnách dlouhodobě nemocných, ozdravovnách, lázních

Platba 90 korun
– pohotovost

Pokud platby pacienta přesáhnou za rok 5000 korun, má v tom roce další péči zadarmo. Za nevybrání poplatku dostane lékař pokutu 50 tisíc korun. Vybrané peníze zůstanou nemocnicím a lékařům. Poplatky za recept nezůstanou lékárníkům, ale změní cenu medikamentu, dražší by se tak měly zlevnit.

Výjimky z placení poplatků
– preventivní prohlídky
– děti chronicky nemocné (dialýza, srdeční vady atd.), umístěné v dětských domovech a polepšovnách a děti rodičů v hmotné nouzi
– předoperační vyšetření (kromě klinického)
– léčba nařízená soudem
– léčba infekčního onemocnění
– lidé v hmotné nouzi
– hemodialýza
– vyšetření při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
– laboratorní vyšetření vyžádané lékařem

 

Dění kolem schvalování "batohu"

16:00

Premiér Topolánek si oddechl, neboť nemusí sepisovat demisi. Protlačil sněmovnou reformní batoh daňových, sociálních a zdravotních změn. „Základní úkol této vlády, tedy okamžitá stabilizace veřejných rozpočtů, je zvládnutý,“ řekl Topolánek Deníku.

Pro zákon zvedlo ruku 99 koaličních poslanců a Miloš Melčák sMichalem Pohankou (dříve ČSSD). Odbojný lidovec Ludvík Hovorka, který se nesmířil splatbami u lékařů pro děti do15 let a novou kategorizací léčiv, hlasoval proti návrhu. Proti předloze zvedlo ruku všech 98 zákonodárců ČSSD a KSČM.

Zákon vpůli září posoudí Senát a pak ho podepíše prezident Václav Klaus. Koaliční úspěch znamená, že příští rok bude mzda zaměstnanců včetně zdravotního a sociálního pojištění daněna 15 procenty. Kvůli zvýšené dolní sazbě daně zpřidané hodnoty zpěti na devět procent se zdraží potraviny, léky, knihy, vytápění, stavební práce. Zavádí se také ekologická daň a poplatky u lékaře, za recept a pobyt vnemocnici. Firemní daně se sníží na 21 procent. Zatímco Topolánek označil všechny kroky za přínosné, lídr ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že „poškodí 90 procent občanů“. Spolu sodboráři chce sociální demokracie předložit novely ke schválenému batohu. Kvůli poplatkům ve zdravotnictví se zákonodárci ČSSD obrátí na Ústavní soud.

15:30

Odbojný lidovec Ludvík Hovorka zdůvodnil, proč pro balík nezvedne ruku: „Reforma ve zdravotnictví měla začít jiným způsobem než zaváděním poplatků.“ Jak uvedl, dech mu vzal návrh zákona o kategorizaci léčiv. Tak zásadní a složitá norma by se podle něj měla projednat standardním způsobem. „Byl jsem ochoten k mnoha ústupkům, ale takto navrženou předlohu nemohu podpořit,“ řekl Hovorka.

Premiér Mirek Topolánek obvinil opozici, že se odmítla návrhem seriózně zabývat. „Drtivá většina těch kroků je pozitivní, nepoškodí většinu obyvatel a já věřím, že vývoj to ukáže,“ sdělil premiér před hlasováním. Při něm neprošel návrh na zamítnutí předlohy ani usnesení navržené předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, že zákon poškodí většinu občanů a ohrožuje veřejné rozpočty.

15:00

Komunistický poslanec Miroslav Vopálka upozornil, že radikální snížení dotací pro firmy zaměstnávající handicapované občany může znamenat propuštění z pracovního poměru až třiceti tisíc zdravotně postižených. „Bez dotací jejich práce nebude konkurenceschopná,“ připomněl Vopálka.

David Rath z ČSSD nazval návrh pseudoreformou a vzpourou milionářů. Uvedl, že zaváděné stropy na zdravotní a sociální pojištění ušetří jednomu a půl procentu movitých lidí šest a půl miliardy korun. „Všem ostatním necháte na daních uspořit desetikoruny, které ale přebije zdražení většiny výrobků. Upozornil také na snižování firemních daní. „Deset miliard pošlete úplně zbytečně do zahraničí, neboť největší firmy vlastní mezinárodní korporace,“ uvedl Rath. Varoval před spuštěním hospodářské krize, snížením růstu hrubého domácího produktu, prohloubením sociálního příkopu mezi deseti miliony občany a deseti tisíci bohatých.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš batoh označil za vládní vzkaz občanům, aby se každý staral o sebe, jak umí. „Veřejné dluhy chcete řešit jen škrty a platbami u lékařů,“ postěžoval si Dolejš.

14:15

Poslanci dnes zahájili klíčové jednání o vládním batohu reformních změn vdaňové, sociální a zdravotní oblasti. Ještě než začali schůzovat, čekaly je před budovou desítky rozhořčených odborářů stransparenty Stop reformě a Stop vládní diktatuře.

Už dopoledne šéf českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch prohlásil, že pro zaměstnance, které zastupuje, je vládní návrh nepřijatelný. „Vadí nám především rušení daňové progrese, která znamená konec solidarity. Rovná daň zvýhodňuje nejmajetnější občany a firmy. Stejně tak nesouhlasíme s omezením přídavků na děti a s poplatky ve zdravotnictví,“ uvedl předák. Podle místopředsedy Asociace samostatných odborů Jaromíra Duška vláda lže, když tvrdí, že na reformě vydělají všichni. „Není to totiž možné, má-li být jejím hlavním cílem snížení deficitu veřejných rozpočtů,“ řekl Dušek.

Sociální demokraté spolu s odboráři připraví v nejbližších měsících novely, které by měly zákon o stabilizaci veřejných financí korigovat. Odboráři se na tom domluvili s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté se zástupci odborů vytvoří tři pracovní skupiny, které se budou zabývat daňovými změnami, důchodovou reformou a nadcházejícím předsednictvím EU. Vedle sociálních demokratů dnes odboráři jednali i s komunisty.

 

Paroubek: Reformu podrobíme zásadní revizi

Paroubek promluvil vúvodu dnešní schůze. Dění kolem reformy nazval „komedií plnou omylů“. Připomněl, že koalice neustále předlohu doplňovala a dohadovala se svlastními poslanci. „Vláda projevila nezměrnou dávku amatérismu a klaunské pružnosti,“ řekl lídr opoziční ČSSD. Upozornil, že podpora reformě mezi lidmi je překvapivě nízká. „Rovná daň znamená konec mezilidské solidarity ve společnosti,“ sdělil. Podle něj se její vinou zhorší životní úroveň devadesáti procent občanů. Pokračoval výtkou, že zvýšení dolní sazby daně zpřidané hodnoty zpěti na devět procent zdraží základní potraviny, léky, vytápění, elektřinu, bydlení. Kvůli zavádění poplatků ve zdravotnictví se chce sociální demokracie obrátit na Ústavní soud. Paroubek řekl, že dojde kpoklesu reálných mezd státních zaměstnanců. Soudí, že zájmem ODS spolu se špičkami zelených a lidovců je vybudovat republiku pro privilegované a bohaté. „Základní opatření reformy po vítězných volbách podrobíme zásadní revizi,“ hřímal Paroubek.

 

Co nás čeká

Vláda hodlá vprvní fázi snížit sociální výdaje o 30 miliard, především cestou krácení sociálních dávek. Hlavně proto, že za posledních sedm let se podle koalice navýšily o více než 70 procent a letos budou vyšší o 70 miliard než loni. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase jde o neúnosnou explozi. Jedním zprvních vládních kroků bude zrušení automatické valorizace sociálních dávek Základní sleva na zaměstnance zdnešních 7200 korun ročně se zvýší na 24840 korun, odpočet na jedno dítě szvýší z6000 korun na 10440 korun. Daň zpříjmu fyzických osob klesne na 15 procent ze superhrubé, tedy na 23 procent zhrubé mzdy.

Podle ekonomických ministrů na reformě ušetří všechny příjmové kategorie, i když u bezdětných lidí směsíční hrubou mzdou 20 tisíc korun půjde jen o 38 korun. Zredukuje se počet rodin, jež budou mít nárok na dětské příspěvky. Dnes mají nárok na přídavek rodiny spříjmem do čtyřnásobku životního minima, takže na ně dosáhne rodina se dvěma dětmi spříjmem do 36000 korun. Nově by na něj měly nárok rodiny spříjmem do 2,4 násobku živ. minima, tedy s příjmem do 22200 korun.

Skončí zlaté časy marodů. první tři dny nemocenské se nebudou platit a sníží se dávky vprvních 14 dnech choroby.

Prezident Václav Klaus označil chystaný vládní batoh za dílčí opatření ke stabilizaci veřejných financí. „Jde o naprosto nezbytné kroky,“ míní. V září by reformní balík měli posoudit senátoři, přičemž vládní ODS má v horní komoře převahu. Změny by měly začít platit od roku 2008.

Požadavky odborů

- ponechat automatickou valorizaci sociálních dávek (pokud inflace překročí určité procento, dávky se automaticky zvyšují)

- nezvyšovat dolní sazbu DPH (dnes je 5 procent u základních druhů zboží)

- nesnižovat firemní daně zpříjmu (dnes jsou 24 procent)

- nedanit superhrubou mzdu (dnes se zdaňuje příjem zaměstnance podle výše platu od 12 do 32 procent)

- nerušit minimální základ daně pro živnostníky (dnes je 7200 korun)

- nerušit pastelkovné (1 000 korun)

- nerušit pohřebné (dnes je to 5000 korun)

- ponechat společné zdanění manželů (výhodné pro manžele svelkým rozdílem vpříjmech)

- vypustit poplatky ve zdravotnictví (dnes jsou nulové)

- nerozšiřovat osvobození od dědické a darovací daně (dnes je osvobozena jen první dědická linie)

- nerušit tři dny proplácení nemocenské (dnes to je 69 procent zhrubé mzdy)

- nesnižovat hranici pro rodinné přídavky (dnes je čerpají rodiny spříjmem do čtyřnásobku životního minima)

- nesnižovat porodné (dnes je 17600 korun)