Devětadevadesát poslanců vládní koalice s pomocí dvou někdejších zákonodárců sociální demokracie Miloše Melčáka a Michala Pohanky prosadilobalík reformních zákonů, které přinesou od nového roku změny v daních, ve zdravotnictví a v sociálních dávkách.

Proti reformám zvedlo ruku 98 poslanců opozice, na číslo 99 je doplnil lidovec Ludvík Hovorka. Ten předem oznámil, že reformy nepodpoří, protože nesouhlasí zejména s jejich zdravotnickou částí.

Spokojenost ve vládě

"Já nejsem ten, kdo po takovém hlasování jásá," uvedl premiér Mirek Topolánek. "V každé výhře, kterou jsem absolvoval, byl vždycky zakódován prvek prohry. Každá výhra v politice je svým způsobem kompromis."

"Jsem mimořádně spokojen, protože schválená změna rozpočtové legislativy mi umožňuje předložit rozpočet, který bude vyjadřovat rozpočtové priority vlády a současně udrží deficit pod hranicí tří procent HDP," řekl po hlasování ministr financí Kalousek.

Jeho stranický šéf Jiří Čunek zmínil hodnotil i postoj Ludvíka Hovorky, jediného poslance vládní koalice, který hlasoval proti.

"Jsem velmi rád, že se reformy schválily. Samozřejmě, jsem nerad, že se pan poslanec Hovorka nepřidal pro. Postoj pana Hovorky budeme řešit. Především proto, aby ta další hlasování taková nebyla. Aby byla pokud možno jednotná. Určitě by bylo neudržitelné, kdyby pan poslanec Hovorka měl i na jiné důležité věci vždycky osobní názor, protože to by ta koalice určitě nemohla existovat," odhaduje Čunek a vylučuje, že by on sám Hovorku vyzýval k rezignaci na mandát poslance.

I představitel nejmenší koaliční strany je s hlasováním spokojený. "My jsme s tou reformou spokojeni. Jsme si vědomi, že je to první krok, hlavně zastavuje to nezadržitelné plýtvání ze strany vlády a státu," myslí si šéf zelených Martin Bursík.

Co nás čeká

 

Schválené změny znamenají, že sazba daně z příjmu pro zaměstnance bude od ledna příštího roku 15 procent z takzvané superhrubé mzdy (hrubá mzda plus odvody zaměstnavateli), což reálně odpovídá 23,1 procenta. Daň pro firmy bude 21 procent.

V roce 2009 bude daň pro zaměstnance 12,5 procenta superhrubé mzdy (19,5 procenta reálně), u firem klesne na 20 procent.

Koalice v horečnatých vyjednáváních před dnešním hlasováním přislíbila, že daně pro rok 2009 bude ještě novelizovat. To proto, aby zvýšila daňové slevy. Jejich nynější výše totiž způsobuje, že většina rodin by navzdory nízké sazbě odvedla státu na daních víc než nyní. Přijetí novely je ovšem nejisté. Lídři koalice řekli, že novela bude záležet na tom, jak se bude dařit rozpočtu.

Ve zdravotnictví budou mimo jiné zavedeny regulační poplatky u lékaře a za vypsání receptu, přičemž poplatky se budou týkat i dětí.