Modelové rodině, kde má muž hrubý příjem 20 tisíc korun měsíčně, žena je na rodičovské dovolené a mají děti ve věku dvou a osmi let, se v roce 2008 příjmová situace zhorší. Její čistý příjem letos činí měsíčně 25 268 korun, ale příští rok to bude o 2 100 korun méně.

Zatímco totiž dnes matka bere rodičovský příspěvek po celé čtyři roky 7 600 korun, příští rok to po 21 měsících po porodu bude jen 3 600 korun. Polepší si však, zůstane-li s dítětem jen dva roky. Pak bude pobírat 11 400 korun. Rodina navíc vydá zhruba 900 korun kvůli zvýšené dani z přidané hodnoty a poplatkům u lékaře a za recept.

O tuto částku sice přijdou i poslanci, kteří zákon o stabilizaci veřejných financí schválili, ale vrásky jim to nenadělá. Díky snížené dani z příjmu na 15 procent a zastropování odvodů na sociální a zdravotní pojištění, si výrazně přilepší.

Předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques měsíčně o 6 800 korun, ministr financí Miroslav Kalousek o 13 300 a premiér Mirek Topolánek o 26 200 korun.

Předseda lidovců, vicepremiér a senátor Jiří Čunek tento nárůst komentoval v televizi slovy: „Jestli to zvýšení u poslanců dělá dva nebo tři tisíce měsíčně i víc, tak pro ně při tolika penězích určitě nemůže být důležité.“

Má pravdu, poslanci a senátoři mají dalších 23 tisíc na telefony, expertizy, kancelářské potřeby a navíc měsíční nedaněné náhrady až do výše 43 tisíc, ministři 16 a premiér 20 tisíc korun.

Opoziční poslanci tvrdí, že koaliční zákonodárci se proto přijetím reformy dostali do klasického střetu zájmů. „Patří do skupiny privilegovaných, kterým vznikne osobní výhoda na rozdíl od většiny občanů České republiky,“ uvedl komunistický poslanec Miroslav Opálka.