A zavedení ekologické daně i zvýšení těch spotřebních. V roce 2009 pak klesne daň z příjmu na 12,5 procenta ze superhrubé mzdy. Tomu bude odpovídat pohyb dolů u slevy na dani pro poplatníka i dítě.

„Naší ambicí není snížit celkovou daňovou kvótu, my jsme daně pouze restrukturalizovali,“ potvrdil Topolánk Deníku fakt, že v daňové oblasti reforma nepřinese žádné převratné změny.

Zlato za korálky?

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ovšem soudí, že tomu tak není: „Pan Tlustý vyměnil zlato za korálky, co ušetří na dani z příjmu, doplatí zaměstnanec menší slevou na dítě a poplatníka. Vyšší spotřební a ekologické daně ale znamenají, že příští rok stát od lidí vybere navíc 37 miliard, daňově jim uleví o 19 miliard. Lidé tak přijdou o 18 miliard.“

Daleko podstatnější jsou změny v sociální a zdravotní oblasti. Právě ve výdajové stránce rozpočtu chce koalice ušetřit kolem 30 miliard. Výrazné budou i změny ve zdravotnictví, kde se zavádějí poplatky za návštěvu u lékaře, recept, pobyt v nemocnici a pohotovost. Poplatky u lékaře budou platit všichni občané včetně dětí a seniorů. Přídavky na dítě budou brát jen rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Nemocenská se nebude vyplácet v prvních třech dnech nemoci a v dalších dnech se sníží. Naopak stravenky zůstanou daňově odečitatelnou položkou.

Hovorka zůstal sám

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka zůstal se svými námitkami v koalici osamocen. Nepodlehl ani tlaku koaličních kolegů, ani předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

„Mám svůj názor a ten nehodlám měnit. Zavedení regulačních poplatků je značně problematické, a proto by se mělo řešit až při komplexní zdravotní reformě, ne v této předloze,“ uvedl Hovorka.

Jeho pozměňovací návrhy však nemají šanci na úspěch. Koalice jeho hlas už nepotřebuje. Po zpacifikování Tlustého platformy jí stačí podpora přeběhlíků Michala Pohanky a Miloše Melčáka.

Poslanci budou o předloze definitivně hlasovat příští týden. Pokud projde, opozice se se stížností obrátí na Ústavní soud.

Batoh je nultým krokem skutečných reforem

Premiér Mirek Topolánek přiznal v rozhovoru pro Deník, že daňové zatížení občanů se nesníží.

Reformní batoh máte skoro doma. Jste spokojen?
Koaliční dohoda je velmi cenná, je to krok ke stabilizaci veřejných financí. Pokud návrh projde, bude základní úkol této vlády, tedy okamžitá stabilizace veřejných rozpočtů, zvládnutý. Tím i zastropujeme deficit veřejných financí. Absolutní číslo státního dluhu se sice bude zvyšovat, ale úspora sto miliard v příštím roce bude znamenat, že růst schodku se nám povede zastavit. Já už jsem ale dál. Zabývám se reformami skutečnými, ne nultým krokem.

Které to budou?
Už letos musí přijít první etapa důchodové reformy, zásadní změna živnostenského zákona, justice a policie. Teď nás brzdí tento nultý krok, který má umožnit sestavení rozpočtu na příští rok. Pak se snad rozjedeme ke skutečným systémovým změnám.

Opozice ale tvrdí, že váš batoh nejen zvýší státní zadlužení, ale dokonce i daňové zatížení občanů…
Je to zcela naopak. Snižují se daně pro fyzické osoby a zvyšují slevy na dani pro děti a vyživované osoby.

Pro rok 2009 ale nikoli…
Se snížením sazby daně z příjmu se sice mění odečitatelné položky, ale základní princip je ten, že i po zvýšení dolní sazby DPH budou bonusy pro domácnosti od sta do tisíce korun. Čísla, která uvádí opozice, vychází z chybných analýz. Naší ambicí není snížit celkovou daňovou kvótu, my jsme daně pouze restrukturalizovali. Snížili jsme přímé daně z příjmu a zvýšili nepřímé, tedy spotřební a DPH. Podařilo se nám nezvýšit celkové daňové zatížení a v tomto smyslu pokládám tu první etapu za dobře zvládnutou.

Koaliční balík povede jenom k vyššímu zadlužování

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je přesvědčen, že česká ekonomika žádnou reformu nepotřebuje

Proč myslíte, že koalice prosazuje reformní batoh, když to podle vás nikomu neprospěje?
Pro mne je to nepochopitelné. Návrh povede ke snížení životní úrovně většiny obyvatel a schodky veřejných financí se budou zvyšovat. Jestliže na konci roku 2005 bylo celkové zadlužení 900 miliard, tak tato vláda v roce 2010 skončí se schodkem 1,3 bilionu.

Proč tedy premiér varoval, že pokud se opatření nepřijmou, dojde k dramatickému propadu příjmové stránky rozpočtu?
To je účelové strašení. Ve skutečnosti je cílem přerozdělení daní ve prospěch vysokopříjmových skupin obyvatel, o něž se politicky opírají.

Včera se mne můj soused, drobný živnostník, ptal, z jakého důvodu by to ale koaliční politici dělali, pokud by ztratili podporu voličů?
Myslím, že jsou ideologicky předpojatí a za každou cenu musejí dělat něco jiného než vláda ČSSD. Nevnímají, že v posledních dvou letech pokračuje vývoj k vysoké prosperitě, růstu reálných mezd, poklesu nezaměstnanosti. Česká ekonomika patří k nejstabilnějším a nejlépe se vyvíjejícím v celé Evropě. Místo aby na nás navázali a hospodářskou politiku mírně korigovali podle potřeby, tak se rozhodli všechno změnit.

Podle vás však dohodnutý batoh reforem nepotěší ani voliče vládních stran?
Myslím, že ne. Mezi nimi jsou přece také lidé s průměrnými a nižšími příjmy. Když se dívám na přehled toho, s čím šly tyto tři strany do voleb, tak ze základních 17 vlajkových lodí reformy jsou pouhé tři ve volebním programu zelených i ODS a pět u lidovců. Takže dnes dělají úplně jinou politiku než slíbili lidem.