Koalice sice ve středu triumfálně představila definitivní verzi reformy, ale po jediném dni už má opět velké potíže. Poslanec Vlastimil Tlustý a jeho kolegové zplatformy ODS tvrdí, že pokud ODS neprosadí jinou konstrukci daně zpříjmu fyzických osob pro rok 2009, celý batoh ve třetím čtení shodí.

Zatímco vroce 2008, kdy bude daň zhrubé mzdy 23 procent a roční sleva na poplatníka 24840 korun, vnásledujícím roce to bude 19 procent zhrubé mzdy při slevě 16560 korun. A tento propad je pro frakci vODS nepřijatelný. Ministr financí Miroslav Kalousek ale Deníku řekl, že tuto variantu si expertní tým ODS vedený poslancem Michalem Doktorem vybral na základě analýzy, kterou mu dal kdispozici už 13. července. „Pokud si to vybrali, tak to mají. Pro mne je stále nejlepší původní vládní návrh, ale rozumím politickému kompromisu. Není však možné jednat donekonečna,“ uvedl Kalousek.

Vlastimil Tlustý ale Deníku již dříve řekl, že od 13. července sním nikdo zODS nejednal. Proto asi pro něj byla nová vládní varianta překvapením. Opozice si Tlustého také řádně vychutnala. „Pan Tlustý je za šaška,“ uvedl David Rath zČSSD. A místopředseda této strany Bohuslav Sobotka řekl, že šlo o korálkový obchod, kdy Tlustý vyměnil zlato za korálky, jinak řečeno, co poplatník ušetří díky nižší dani zpříjmu, to mu sebere menší daňový odpočet.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S VLASTIMILEM TLUSTÝM

Co říkáte schválené koaliční dohodě o daních zpříjmu?

To je velká absurdita. Na tom je dobře vidět, s kým a o čem jednáme. Topolánkovi jsem včera řekl, že pokud nechce zesměšnit sebe, celou koalici a ODS, tak to musí opravit. Přece není možné, aby vrámci postupného snižování daní tam byl zkonstruován jeden institut, tedy sleva na dani, obráceným směrem.

Co tedy teď nastane?

Všichni mi říkají, že dojde ke schůzce spanem Topolánkem, tak snad dojde. Řeknu mu, že nastal velký problém. Varianta, kterou přinesl ministr financí, zesměšnila celý poslanecký klub ODS.

Co na to říkají vaši kolegové zplatformy ODS?

Ti si samozřejmě myslí totéž.

Čili pokud nedojde zvašeho pohledu knápravě, příští týden reformu nepodpoříte?

Nemohu uvěřit, že by pan premiér stanul včeleabsolutního popření programu ODS.

Pro tuto verzi tedy ruku nezvednete?

Neumím si to představit.