Premiér Mirek Topolánek se dnes dohodl skritiky reformy zřad občanských demokratů, a jejich odpor by měl být tudíž zlomen. Při zítřejším hlasování by pro batoh reforem mělo zvednout ruku všech81 poslanců vládní ODS. Dohoda údajně stojí na tom, že slevy na dani by měly růst více.

„Dosáhli jsme toho, aby se lidem vpříjmové kategorii 16 až 35 tisíc, to, co zaplatí na zvýšených cenách za potraviny, kompenzovalo příjmy na výplatní pásce. Šlo o to, že když nejsme schopni nabídnout ODS plus, abychom nenabízeli ODS minus,“ tvrdí vůdce rebelů Vlastimil Tlustý. Části poslanců se nelíbilo, že by daňové zatížení bylo v roce 2009 vyšší než o rok předtím. Změny, na nichž se Tlustý spremiérem dohodl, by měl Topolánek projednat skoaličními partnery a do reformy by je zapracoval až Senát. Návrat do druhého čtení je vyloučen.

Otázkou ovšem je, zda kTlustého požadovaným změnám dojde. Ministr financí Miroslav Kalousek výhledem na další úpravy není vůbec nadšen. „Netuším, o čem dohoda je. Ovšem každé zvýšení slev na dani znamená propad příjmů ve státním rozpočtu a musí ho provázet snížení výdajů,“ řekl Deníku ministr Kalousek. A znovu připomněl, že ODS znala dopady reformy od poloviny července.

Stranický kolega Tlustého poslanec Michal Doktor je podstatně razantnější. „Aby slevy na dani vroce 2009 byly na stejné úrovni jako vroce 2008, to znamená minus 35 miliard. Skupina kolem Vlastimila Tlustého by měla říci, kde se škrtne,“ tvrdí Doktor.

Co se bude dít, když se ministerskému předsedovi nepodaří koaliční partnery přesvědčit o dalších úpravách vreformě, nechce Tlustý předjímat. Na výsledek projednávání návrhu reformy totiž čeká ministerstvo financí s návrhem státního rozpočtu na příští rok. Bude rebelie pokračovat a Tlustý nezvedne pro rozpočet ruku? „Já jsem kdohodě spremiérem řekl vše. O zbytku se nemá smysl bavit, protože ta situace nenastala,“ sdělil nám Tlustý.

Podle opozice Tlustý prohrál co mohl a nyní se svou porážku snaží vydávat za vítězství. „Já bych možná řekl, že jde jen o kouřovou clonu. Vláda se snaží hrátkami o slevy na daních odpoutat pozornost od faktu, že na reformě prodělá 90 procent lidí a výrazně vydělají ti, kteří berou 150 tisíc měsíčně,“ tvrdí David Rath (ČSSD).

SPECIÁL: Reforma veřejných financí

Co se nelíbilo

Původní návrh předpokládá, že daň z příjmu fyzických osob by se měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). Nová koaliční dohoda počítá s tím, že to tak bude jen v roce 2008. V roce 2009 by měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (tedy zhruba 19,5 procent reálného zdanění). Zároveň se snížením daně v roce 2009 se však má snížit i výše slev na dani a daňového zvýhodnění na děti. Právě to podle kritiků způsobí, že některým lidem se daňové zatížení meziročně zvýší.