Nádobí myjí ve studené vodě, nebo si ji předtím ohřejí na kamnech. Na nuzné podmínky si řada z nich začala zvykat již v únoru, kdy jim teplofikační společnost Lenoxa omezila dodávky tepla. Nejdříve se to týkalo pouze dvou panelových domů. Nyní už jsou ale bez tepla všichni.

„Co vím, tak se už netopí v žádném paneláku. Je to hrůza, v noci nám je zima, ale co naděláme? Nic, nikdo nám nepomůže. Přitom všechno řádně platíme,“ prohlásil Ladislav Botoš z Rovné.

Zlost mají i ostatní

„Nezlobte se, ale nemohu se příliš rozčilovat. Musím se starat o postižené dítě a k tomu ještě překonávat zimu, kterou v bytě máme. Už jsme si i museli pořídit elektrická kamna,“ řekla zpoza otevřených dveří nájemnice bytu v jednom ze studených domů.
Ne každý se ale pro náhradní vytápění rozhodne. „Víte, to se nevyplatí. Zapínat elektrická kamínka je pro nás příliš drahé. My to děláme tak, že když uvaříme, zavřeme okna, dveře a snažíme se teplo udržet co nejdéle,“ zmínil Botoš.

K situaci v Rovné se vedení Lenoxy nevyjádřilo. Na otázky redakce Deníku zaslané e–mailem neodpovědělo. Na všechny vchody ale společnost vyvěsila letáky s krátkým stanoviskem: „Vzhledem k tomu, že nebyla podstatnou částí odběratelů provedena úhrada za dodávky tepelné energie, byla přerušena dodávka plynu do kotelny Rovná. Dodávka bude obnovena po úhradě dlužné částky,“ vzkazuje obyvatelům panelových domů Lenoxa.

Žádné dluhy nemáme

Předseda výboru společenství vchodů číslo 1 a 2 Antonín Vláčil přiznává, že velkým problémem jsou především jednotliví dlužníci. „Mezi nimi máme asi 1,2 milionu korun dluhu. To je zásadní. Lenoxe tolik nedlužíme,“ uvedl Vláčil. „Nechápu, proč odpojili také nás, když my žádné dluhy nemáme,“ zlobila se místopředsedkyně společenství vchodů číslo 3 a 4 Vlasta Eschlerová.