Na peníze na opravy každý rok čeká třeba základní škola v Pavlovské ulici v brněnských Kohoutovicích. Letos jí město pošle necelých pět milionů na vybavení učeben nebo opravu vodovodního řadu. „Trubky jsou zanesené a voda teče ve třídách čím dál méně. Minulé prázdniny nám praskla voda ve fyzice a kvůli starému vodovodu jsme místo oprav menší části museli sekat dvě patra,“ popsal ředitel Lumír Sedláček. S rekonstrukcí by chtěli začít o příštích letních prázdninách.

Ředitele však netrápí jen staré vodovodní trubky. „Máme tu spoustu dalších věcí, které potřebují opravit, například drolící se podlahy. Budova zvenku sice vypadá dobře, ale uvnitř je zastaralá. Z rozpočtu města zatím můžeme našetřit hlavně na menší opravy, ty větší peníze většinou nepokryjí,“ upřesnil Sedláček.

Na základní školu v ulici Jana Babáka v brněnských Žabovřeskách poputuje patnáct milionů. Před pár týdny tam při vichřici vítr nebezpečně pohnul se střešními taškami. „Vyměníme celou střechu. Křidlice jsou špatné a hřebenáče nedrží. Problémy nastanou pokaždé, když hodně fouká,“ sdělil ředitel Ivo Pokorný.

Školy si rozdělí 167 milionů
- Na multifunkční hřiště MŠ Kamechy za 48,5 milionů přispěje město 10 milionů.
- Stejnou částku přispěje na nové odvětrávání v ZŠ Svážná.
- Na rekonstrukci střešního pláště ZŠ Jana Babáka přispěje město plných 15 milionů.
- Na rekonstrukci bazénu v ZŠ Arménská poputuje 10 milionů z celkových 20 milionů.
- Na opravu bazénové vany, dlažeb a obkladů v ZŠ Labská míří 12 milionů z celkových 14.

Nová střecha možná bude už na jaře, úředníci nyní připravují výběrové řízení na zhotovitele. „Pokud vše půjde hladce, střecha bude už v dubnu,“ uvedl Pokorný.

Bezpečnější plavání má zajistit příspěvek necelých šest milionů základní škole v Horní ulici v Brně-středu. O rekonstrukci školního bazénu tam usilují už čtyři roky. Díky dotaci v něm opraví železné nosné sloupy. „Konstrukce je zrezivělá a odpadávají z ní kachličky. Vždycky jsme to nárazově opravili, aby se děti mohly koupat. Teď se však situace zhoršila,“ upozornil místní školník Vladimír Kubín.

Deset milionů korun má pomoci zase dětem z novolískovecké základní školy ve Svážné ulici. Z dotací chce vedení zaplatit rekuperační systém. „Nažene do tříd čerstvý vzduch a vydýchaný odvede ven. Zavést jej chceme i do školní kuchyně a školního kina,“ popsal ředitel školy Petr Punčochář.

S instalací systému chtěli začít už v červenci, ale žádná firma se nepřihlásila do výběrového řízení. „Teď je do konce roku vyhlášené nové. Doufáme, že práce začnou v lednu,“ řekl Punčochář.

Právě problémy s výběrem zhotovitele přiměly magistrát k tomu, aby peníze na příští rok rozdělil školám dřív. „V minulých letech měly městské části problém vyřídit výběrová řízení včas, proto rozdělení řešíme už letos,“ zdůvodnil náměstek primátora Petr Hladík.

Celkově na opravy škol v příštím roce poputuje 167 milionů. „Obdrželi jsme 124 požadavků, vybrali jsme jich pětapadesát, například v závislosti na havarijním stavu objektu nebo na velikosti školy,“ zmínil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.