Na odpoledním jednání se sešlo 18 z 21 členů zastupitelského klubu hnutí ANO (všechny zastupitele města Ostravy zvolené v září 2022 si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii výše - pozn. red.).

Primátor Ostravy Tomáš Macura v pondělí po dlouhodobých neshodách s vedením hnutí oznámil odchod z ANO. Dnes dopoledne uvedl, že vedení hnutí chce jeho odchod z primátorské funkce a vyvíjí nátlak na členy zastupitelského klubu - více zde.

„Na dnešním jednání klubu jsme se shodli na významné většinové podpoře setrvání primátora a celého vedení města. Vzhledem k tomu, že jsme nedošli k úplné shodě, budeme se situací dále zabývat. Předmětem středečního zastupitelstva ale nebude,“ uvedla Šebestová.

Ostravský primátor Tomáš Macura (na snímku vlevo) a hejtman MS kraje Ivo Vondrák při slavnostním otevření nové budovy Ostravské univerzity City Campus, 13. února 2023, Černá louka, Ostrava.
Hon na primátora Ostravy? O osudu Macury rozhodne ANO, uvnitř hnutí to vře

Dodala, že členové klubu hlasování o důvěře primátorovi, případně vedení města, nevyvolají. „Je nás 21, tři lidé dnes nebyli, protože dva jsou mimo Ostravu a jeden je nemocný. Situace je taková, že na naše členy je vyvíjen hrozný nátlak,“ uvedla Šebestová s tím, že padla i hrozba zrušení oblastní organizace.

Deník N dnes uvedl, že předsednictvo ANO minulý týden odhlasovalo návrh na vyloučení Vondráka, Macury a jeho náměstkyně Zuzany Bajgarové z ANO. Vyplývá to z dokumentů, které předsednictvo poslalo krajské organizaci hnutí. Macura Deníku N potvrdil, že návrh na vyloučení má. Podle prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka to předsednictvo řešilo až po Vondrákově odchodu z jednání z toho důvodu, že hejtman už v tu dobu nebyl členem předsednictva.

O stupňujícím tlaku hovořil i hejtman Ivo Vondrák (ANO). V lednové volbě prezidenta primátor i hejtman nepodpořili svého stranického šéfa Andreje Babiše. Oznámili, že volili jeho protikandidáta Petra Pavla, který nakonec v prezidentské volbě zvítězil.

Vondrák se už v minulém týdnu vzdal funkce místopředsedy hnutí, Macura pak v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy.

Do Ostravy dnes přijel hlavní manažer hnutí Jan Richter a na slezskoostravské radnici jednal s tamním starostou a novým předsedou ostravské organizace Richardem Verešem. Podle něj ale šlo o běžnou návštěvu.

Bohuslav Svoboda
Praha má po téměř pěti měsících nového primátora. Svoboda získal 50 hlasů z 65

„Já jsem přijel, jako jezdím běžně na organizace v rámci celé České republiky a mám schůzku s předsedou oblastní organizace. To je všechno,“ uvedl Richter, který se dále odmítl vyjadřovat.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má nynější koalice tvořená ANO, koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty převahu 33 hlasů, ANO má v zastupitelstvu 21 mandátů. V opozici je hnutí Ostravak, SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravská levice.

Podle Šebestové se klub zastupitelů určitě sejde minimálně v úterý, což je obvyklý termín. Členové se schází den před jednáním zastupitelstva, které začíná ve středu od 09:00 na ostravském magistrátu.