Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regiony

8.11.2018

Rybník v Lenešicích vydal při výlovu 150 metráků kaprů, amury i další druhy

Společnost Rybářství Mariánské Lázně v minulých dnech vylovila největší vodní plochu v okrese Louny, osmdesátihektarový rybník u Lenešic na Lounsku.

AKTUALIZOVÁNO
8.11.2018

První změna v nové koalici. Gregorová se vzdala pozice radní, nahradí ji Fišer

První změna v nové brněnské koalici se udála ještě před ustavujícím zastupitelstvem. Markéta Gregorová z Pirátů se vzdala pozice radní pro kulturu, nahradí ji Marek Fišer.

8.11.2018

Odumřelé smrky na Šumavě pomohly jezeru

Jak šumavská příroda reaguje na velké plochy ponechané přírodním procesům a na vývoj klimatu, zjišťoval tříletý přeshraniční výzkum biologické rozmanitosti.

8.11.2018

Svatomartinská vína? Sametovější, medovější. K huse ideál, popisuje sommelier

Jižní Morava – Sametovější s intenzivnějšími barvami. Letošní Svatomartinská červená vína se podle vinařů povedla. „Jsou lahodnější než obvykle. Letos to bude k huse značka ideál,“ řekl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Lidé vína poprvé ochutnají v neděli na svatého Martina.

8.11.2018

Voda? Z rybníka i koupaliště. Skiareál spotřebuje na zasněžování 30 tisíc kubíků

Jižní Morava – Některé lyžařské areály na jihu Moravy už na nedostatek vody doplatily. Několik let nefunguje vlek na Šibenickém vrchu v Nové Lhotě na Hodonínsku. U sjezdovky je sice nádrž, ale vody je tam málo. Když chyběl přírodní sníh, neměli provozovatelé čím „krmit“ sněhová děla. Chybějící vydatný zdroj vody se podepsal také na krachu skiareálu v blanenských Hořicích. Dlouhotrvající sucho může v letošní sezoně ohrozit i provoz dalších sjezdovek v kraji.

7.11.2018

Pražský dopravní podnik zahájí další výluku tramvají. Linky 9 a 22 budou zrušeny

Ve čtvrtek se zahájením ranního provozu začne třetí etapa oprav tramvajových kolejí v centru Prahy. Dalších deset dní bude tentokrát uzavřen úsek Újezd - Lazarská. Dělníci nyní budou pracovat v Spálené ulici a Národní třídě. Pražský dopravní podnik (DPP) o plánované výluce cestující informuje dopředu.

7.11.2018

Na Šumavě vrátí vodu do míst, odkud ji v minulosti odvedli

Šumava - Na území Národního parku Šumava začíná téměř sedmiletý projekt „LIFE for MIRES“, který má za úkol zlepšit stav na více než 2000 ha v minulosti odvodněného území. Na celé Šumavě se tak bude vracet voda do mokřadů i původních horských potoků a budou se zasypávat odvodňovací rýhy.

7.11.2018

Tříletý přeshraniční výzkum biodiversity na Šumavě a v Bavorském lese

Výzkum biodiversity, tedy přírodní rozmanitosti lesa, s názvem „Silva Gabreta Monitoring – Realizace přeshraničního monitoringu biodiversity a vodního režimu“ probíhal na 147 v plochách v Bavorsku a na 120 plochách v Národním parku a chráněné krajinné oblasti Šumava v letech 2015 až 2018. Cílem bylo zjistit, jak šumavská příroda na české i bavorské straně reaguje na velké plochy ponechané přírodním procesům a na vývoj klimatu.

7.11.2018

Juniorfest startuje už v pátek. Nabídne novinky i setkání po padesáti letech

Plzeňsko, Domažlicko – V pěti městech Plzeňského kraje se od 9. do 15. listopadu koná mezinárodní soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež.

7.11.2018

Ve hře o úložiště zůstanou čtyři lokality. Karty jsou zatím neodkryté

Vysočina – Správa úložišť radioaktívních odpadů pokračuje ve výzkumech vytipovaných lokalit i přes protesty obcí.

7.11.2018

Pražská ODS a ANO se sejdou s nově vzniklou magistrátní koalicí

Společné jednání s nově vzniklou pražskou koalicí Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) čeká zástupce opoziční ODS a ANO. Představitelé budoucího vedení hlavního města jim chtějí představit programové prohlášení.

7.11.2018

Minaret v Lednici mě štve, napsal nový místostarosta za SPD. Pak slova mírnil

Mešity u nás nechceme. Programu kandidátů SPD v Lednici na Břeclavsku s lídrem Lukášem Dorou se chytili odpůrci nově zvoleného neuvolněného místostarosty z hnutí Tomia Okamury. V turisticky atraktivní obci totiž stojí nejstarší dochovaná rozhledna v republice – minaret. „Nesouhlasím s tím, aby k nám přicházeli muslimové,“ netají se Dora.

6.11.2018

Netopýři z Císařského ostrova a jeho okolí dostali k dispozici nové bydlení

Zatímco Pražané se poslední dobou potýkají s vážnou bytovou krizí, netopýři jsou na tom výrazně lépe. Na konci října totiž zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy zavěsili do korun stromů na Císařském ostrově šest speciálních dřevocementových budek. Stejné příbytky pro netopýry se velmi osvědčily již v roce 2015 ve Stromovce. Budky napodobují přirozené skrýše netopýrů v dutinách a štěrbinách starých stromů.

6.11.2018

Pachové stopy pro medvěda jsou položené. Střelec hledá stanoviště

Myslivci spolu s ochránci přírody a střelcem ze Dvora Králové pokládali celé pondělí a úterý na Zlínsku pachové stopy. Klec je nastražená, střelec má nabito. Výsledek je ale nejistý, tak brzkému úspěchu nedávají ochránci příliš šanci.

6.11.2018

FOTO: Psovod Václav Vančura z Tanvaldu sbírá úspěchy po Česku i Evropě

/ROZHOVOR/ Prvního psa, kříženku výmarského a maďarského ohaře Bellu, si Václav Vančura pořídil před sedmi lety. Letos spolu dosáhli na titul republikového mistra ve vyhledávání lidí v sutinách, lavinách a v plochách. To ale není pro 29letého hasiče z Tanvaldu jediný úspěch. Věnuje se totiž i mushingu, v němž se stal dvakrát mistrem Evropy a několikrát mistrem České republiky.

6.11.2018

Ostravaka střídají Piráti. Podívejte se, kdo bude nově v Radě města Ostravy

/FOTOGALERIE/ Jak už Deník v pondělí exkluzivně informoval, Ostrava se dohodla na druhé koaliční smlouvě, kterou tentokrát podepsaly strany ANO, ODS, Piráti a KDU-ČSL. Podívejte se nyní, kdo bude nově tvořit Radu města Ostravy.

6.11.2018

Bahno, málo vody a desítky lidí. Vypouštění Pařezáku je teď velkou atrakcí

Připadám si jako v nějakém postapokalyptickém filmu. Tak na mě v sychravém nedělním odpoledni působí vypuštěný Velký Pařezitý rybník s bahnitými břehy, kalnou vodou a trčícími pahýly pařezů. Takhle teď vypadá oblíbená destinace milovníků koupání kousek pod Javořicí na Vysočině, která se letos na prahu zimy stala zajímavou atrakcí.

6.11.2018

Zavlálo téměř čtvrt milionu vlajek

V rámci uplynulých oslav stého výročí založení samostatné československé republiky, vznikly dva nové rekordy. O jeden z nich se navíc zasloužili vlastenci přímo z Vysočiny.

6.11.2018

Poškozené stěny a všudepřítomný odpad. Inspekce zavřela samoobsluhu ve Chrastavě

/FOTOGALERIE/ Na začátku listopadu zavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce samoobsluhu Delix market ve Chrastavě na Liberecku.

6.11.2018

Často chodil přes Boleradice. Lavička připomene pěší túry studenta Masaryka

Břeclavsko – Křižoval pěšky Moravské Slovácko, chodíval na návštěvy za přáteli. Mladý Tomáš Masaryk, budoucí první československý prezident, trávil studentské prázdniny v sedmdesátých letech 19. století na Břeclavsku a Hodonínsku. V Boleradicích mu teď postaví lavičku. „Bude připomínkou Masarykových výšlapů,“ uvedl Jan Horák z Techsportu Boleradice.

6.11.2018

Lidé nasbírali pro zoo dvě a půl tuny podzimních plodů

Celkem 2495 kilogramů žaludů a 7,5 kilogramu šípků nasbírali letos lidé pro zvířata v ostravské zoologické zahradě.  

AKTUALIZOVÁNO
6.11.2018

Kolaps na železnici: Cesta rychlíky jedoucími z Prahy? Až dvouhodinová zpoždění

Kdo chtěl v úterý vyrazit z Brna do Břeclavi třeba rychlíkem v půl osmé ráno, měl smůlu. Na spoj si počkal víc než dvě hodiny. Až několikahodinová zpoždění nabíraly dálkové vlaky mířící z hlavního města kvůli poruše trakčního vedení v pražských Vršovicích.

6.11.2018

Do práce jezdí tramvají, nemá parkovací povolení. Úřad zavalily fronty žadatelů

Dlouhé fronty či výběr z posledních listopadových termínů, ve kterých se ještě dá objednat na konkrétní čas. Takové jsou teď možnosti pro obyvatele a podnikatele ze zón rezidentního parkování v Brně, pokud si dosud nevyřídili parkovací povolení. Úředníky, kteří dokumenty vyřizují, zavalil i kvůli listopadovému rozšíření rezidentního parkování do dalších brněnských oblastí nápor žadatelů.

6.11.2018

Rybníky? Žádostí o peníze je moc, stát další nepřijme

Představitelé obcí na jihu Moravy, kteří plánují stavbu nového nebo rekonstrukci stávajícího rybníka s pomocí státu, mají smůlu. Úředníci z ministerstva zemědělství ukončili sběr žádostí o dotaci o tři měsíce dříve, než plánovali. Kvůli příliš velkému zájmu.

6.11.2018

Okresní města stárnou. Chybí mladí lidé

Jižní Morava – O miliony korun ročně přicházejí okresní města v kraji. Kvůli stěhování lidí jinam. Jen z Vyškova za posledních pět let odešlo téměř pět stovek obyvatel.

6.11.2018

Čím se baví olomoucký primátor? Miroslav Žbánek promluvil o soukromí i Babišovi

/ROZHOVOR / Hezké, vznešené, ale neosobní. Takové byly dojmy Miroslava Žbánka (ANO) z pracovny primátora Olomouce, když byl před časem navštívit prvního muže olomoucké radnice Antonína Staňka (ČSSD). Pětačtyřicetiletý rodák z Valašska, který má švestky nejraději v povidlech a o řízení firem se jako mladý zajímal ve firmě Baťa, od něj převzal primátorský řetěz.  

5.11.2018

Pryč s komunistickými kolonizátory! Lávka přes Botič se jmenuje Makuchova

Přesně před padesáti lety se na hlavním kyjevském bulváru zapálil Vasyl Makuch. Ukrajinský disident tehdy protestoval podobně jako později student Jan Palach proti komunistickému režimu a okupaci Československa sovětskými vojsky. Teď se Makuchovi dostalo pocty, lávka v pražských Vršovicích nese od pondělí oficiálně jeho jméno.

5.11.2018

Inspektoři se zaměřili na vinaře. Pochybení při výrobě našli ve třetině případů

Kyjovsko – Inspektoři České inspekce životního prostředí se letos na podzim zaměřili na kontrolu dodržování vodního zákona při výrobě vín, a to na Kyjovsko.

5.11.2018

Za obraz dostal pozvání ke Gottovi domů. Životní zážitek, rozplývá se učitel

Osmapadesátiletý Ladislav Dostál žije a učí na základní škole v Kunštátu. Mezi jeho koníčky patří divadlo. Jako komparzista se mihl v několika filmech a pohádkách. Přitom ho to odjakživa táhlo k malování. Na to mu však nezbývá čas. Před lety namaloval obraz pro Karla Gotta. A mnohonásobný Zlatý slavík mu zase věnoval kopii jednoho ze svých. „Mistr nás pozval na chvíli k sobě domů. Byl to pro mě, manželku i syna neskutečný zážitek a moc si toho vážíme,“ říká o neplánovaném setkání, které se odehrálo před několika dny.

5.11.2018

Střízlivá řidička zaparkovala auto o strom v Björnsonově sadu. Škoda? 112 tisíc

Do parku chodí nejčastěji lidé na příjemné procházky. Tu pondělní v Björnsonově sadu v Brně jim zpestřil netradiční pohled na nabourané auto.

5.11.2018

Proboha, proč zrovna v Resslovce? Asfalt hyzdí chodník před kryptou parašutistů

/FOTOGALERIE/ Na těchto místech příslušníci gestapa podle filmového zpracování křičeli špatnou češtinou: „Vzdejte se, nic se vám nestane!“ Uvnitř kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici před 76 lety vzdorovali nacistům hrdinní parašutisté po atentátu na Heydricha. Nyní je dlážděný chodník politý asfaltem, což vyvolává u lidí údiv, smích i vztek.

5.11.2018

Faurecii navštívila viceprezidentka hospodářské komory

Písek - Písecká společnost Faurecia Components je globálním dodavatelem autosedaček pro automobilový průmysl. V písecké průmyslové zóně funguje již od roku 2007, tzn. více než 10 let.

5.11.2018

Podepsáno. Brno má koaliční smlouvu. První čin? Jmenování koordinátora dopravy

V následujících čtyřech letech povede Brno koalice ODS, lidovců, Pirátů a ČSSD. V pondělí odpoledne shodu stvrdili zástupci stran podpisem koaliční smlouvy.

5.11.2018

Zoo Praha chce kvůli povodním nový pavilon goril. Stavba by mohla začít na jaře

Stavba nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě by mohla začít na jaře příštího roku. ČTK to v pondělí řekl vedoucí stavebního oddělení zoo Jiří Kotek. Předpokládané náklady na stavbu jsou 201 milionů korun, vyplývá ze zveřejněného předběžného oznámení o chystaném výběrovém řízení na dodavatele stavby. Důvodem pro přesunutí goril byly zkušenosti s povodněmi v letech 2002 a 2013.

5.11.2018

Díky digitalizaci rentgenového pracoviště jsou lékaři přesnější

Tanvald – Na začátku října bylo digitalizováno rentgenové pracoviště v Městském středisku lékařů na poliklinice. Přechodem na digitalizaci klasického RTG pracoviště se výrazně snížila radiační zátěž pacientů a zefektivnila se práce rentgenového oddělení.

5.11.2018

Ostrava má znovu čtyřkoalici! Je konečně definitivní?

Nejprve se s ní počítalo, pak zase ne. Nyní je na ostravském magistrátu opět naběhnuto na čtyřkoalici. Předešlé týdny ale ukázaly, že až do ustanovujícího zastupitelstva, které je na programu ve středu, není nic jisté.

AKTUALIZOVÁNO
5.11.2018

Olomouc má oficiálně nového primátora. Stal se jím Miroslav Žbánek

Miroslav Žbánek z hnutí ANO vystřídal v čele olomoucké radnice Antonína Staňka. Pro jeho zvolení na pondělním zasedání zastupitelstva hlasovalo 31 ze 45 přítomných.

5.11.2018

Vzpomněli na padlé znojemské vojáky. Domů se jich z války nevrátily stovky

Znojmo – Na vojáky padlé na frontách první světové války vzpomínali v sobotu navečer účastníci pietního aktu ve vojenské části louckého hřbitova ve Znojmě. Vzpomínku uspořádalo znojemské Jihomoravské muzeum spolu s místní farností v rámci série vzpomínek a přednášek na poslední rok Velké války.

5.11.2018

První vodovody? Na severu vznikaly už ve středověku

Ústecký kraj - Do výměny historického potrubí investují vodohospodáři miliony korun.

5.11.2018

Vraky aut hyzdí ulice, odtah ale má pravidla

Poničená auta bez SPZ občas lemují ulice tuzemských měst. Rozlišit, co je a co není vrak, který musí z ulice zmizet, však není tak snadné, jak by se mohlo zdát.  

5.11.2018

Školy hledají nové studenty. To nejlepší prezentují na veletrhu Sokrates

Most /FOTO/ - Mostecký veletrh středních škol usnadňuje žákům výběr oboru.

5.11.2018

Restaurace lákají hosty na pečenou husičku. Blíží se svátek svatého Martina

Chomutovsko - Svatomartinské menu přichystali na zámku Červený Hrádek i na Lesné, kde si pro něj odchovali i husy.

5.11.2018

Marvanová: Praha může ručit za hypotéky sestrám či policistům

Vznikající magistrátní koalice plánuje speciální podporu profesních skupin, které jsou klíčové pro chod metropole a zároveň kvůli růstu cen bydlení a nižším příjmům ztrácejí k působení v Praze motivaci. Strážníci, zdravotní sestry, učitelé nebo také řidiči MHD by mohli např. díky garancím ze strany města dosáhnout na hypotéku.

5.11.2018

Mince si kdosi schoval v zemi. Po staletích je vyhrabala divoká prasata

Vysokomýtsko - Dva hrnky plné stříbrných mincí pocházejí zřejmě ze 17. století. Podle archeologů jde o ukryté úspory, poklad našel náhodný kolemjdoucí.

4.11.2018

Liberecké autobusy mají knír. Dopravník podnik podpořil Movember

Dopravní podnik v Liberci se i letos zapojil do projektu Movember, jehož cílem je šířit osvětu na podporu mužského zdraví.

4.11.2018

Tanečníci předvedli v Ústí skvělou show. Uváděl ji vítěz StarDance Pavel Kříž

Ústí nad Labem – Více než padesát tanečníků z celého světa soutěžilo o víkendu na 49. mezinárodním tanečním festivalu. V Ústí nad Labem ho hostila sportovní hala Sluneta na Klíši. Prestižní Evropský pohár v deseti tancích vyhrál ruský pár Mstislav a Alena Kazakovi. 

4.11.2018

Hvězdnou oblohu uvidí z pohodlí planetária. Brány otevře po patnácti letech

Ždánice – Tisíce kosmických objektů mohou ještě letos vidět návštěvníci hvězdárny ve Ždánicích na Hodonínsku. Milovníkům astronomie se otevře po patnácti letech. „Cílem je zpřístupnění planetária nejen školám a veřejnosti, ale i lidem se zdravotním postižením a na míru pro ně připravovat vzdělávací programy,“ nastínil využití starosta Vladimír Okáč.

4.11.2018

Na náměstí Republiky v Plzni ostartovaly tradiční Martinské trhy

/FOTOGALERIE/ Lahodný trdelník, svařák na zahřátí a k tomu ukázky lidového řemesla. Takové jsou již tradičně Martinské trhy v Plzni.

4.11.2018

Na Bořislavce vrták poškodil dvě soupravy metra. Starosta se zlobí na DPP

/FOTOGALERIE/ Přesně před dvěma týdny v Praze nejezdilo zhruba dvě hodiny metro na lince A. Na stanici Bořislavka v šesté městské části poškodil tunel vrták ze stavby obchodního centra. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) teď podal důkaz o tom, že nechybělo moc k nešťastné události, která by mohla mít daleko horší následky.

4.11.2018

OBRAZEM: Krásenští zvelebili zarůstající park za kostelem svaté Kateřiny

Zarůstající park za kostelem svaté Kateřiny v Krásně na Sokolovsku proměnili místní na prostor pro setkávání a kulturní akce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT