Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regiony

8.9.2018

Na opravu Stalina bude soutěž, říká šéf galerie. ANO chce autora Tančícího domu

Kritiku odborníků, která se v tomto týdnu snesla na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), mírní ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Podle něj podobu prostor pod bývalým památníkem sovětského vůdce Stalina na Letné určí řádně vypsaná architektonická soutěž s mezinárodní účastí. Předtím však rozhodnutí magistrátu o opravě Stalina vypadalo, že projekt soutěž postrádá.

8.9.2018

Poklepou na základní kámen nového Betléma. Domov za 50 milionů pomůže postiženým

Začátek nové éry. Symbolickým poklepáním základního kamene odstartují v neděli v Kloboukách u Brna stavbu nového domova Betlém.

8.9.2018

Romové se stěhují do vilových čtvrtí v Přerově. A starousedlíci trpí

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Počet obyvatel přerovských ubytoven se za posledních pět let snížil o polovinu. Má to ale háček - problémy s nepřizpůsobivými nezmizely, jen se přesouvají jinam. Třeba do rodinných domů v kdysi poklidných vilových čtvrtích na okraji Přerova, které se uvolnily, protože se jejich původní majitelé odstěhovali nebo zemřeli.

8.9.2018

Havárie na týden uzavře Národní třídu pro tramvaje, nebudou jezdit páteřní linky

Pozor, změna! Ačkoliv původně ohlásil pražský dopravní podnik (DPP), že mimořádná výluka tramvají na Národní třídě potrvá jen o víkendu, později vyšlo najevo, že provoz takzvaných páteřních linek 9, 18 či 22 bude omezen déle. Od pondělí do pátku devítka ani dvaadvacítka nepojedou vůbec.

8.9.2018

Výběh s jeleny uzavřou. V říji jsou nebezpeční

Národní park Šumava nechce riskovat napadení turisty v návštěvnickém centru na Kvildě zvířetem.

8.9.2018

Pomáhají potřebným, je jich málo. Sociální pracovnice dělají práci za víc lidí

V Jihomoravském kraji chybí desítky sociálních pracovníků. Situace ztrpčuje život důchodcům, dětem a dalším potřebným.

8.9.2018

Stromy u cest chrání před hlukem, výkyvy počasí. Přesto alejí kvůli kácení ubývá

Úbytek stromů v okolí cest trápí jak ekology, tak mnohé obyvatele jižní Moravy.

7.9.2018

OBRAZEM: Havířovský ELAN slaví půlkulatiny. Podívejte se, jak se změnil

/FOTOGALERIE/ Historie Obchodního centra ELAN se začala psát před 45 lety. Slavnostní otevření se uskutečnilo ve čtvrtek 6. září 1973. Datum ovšem nebylo vybráno náhodně.

7.9.2018

Prasklý hlavní řad zanechal bez vody téměř třetinu Vsetína

Hlavní zásobovací řad, který rozvádí pitnou vodu na sídliště Sychrov a do přilehlého okolí praskl v pátek dopoledne ve Vsetíně.

7.9.2018

Ostravská zoo má nové obyvatele. Otužilé papoušky z hor

/FOTOGALERIE/ Skupina drobných pestrých a především otužilých papoušků je nově k vidění v ostravské zoo. Početná rodina zdejších obyvatelů se dnešním dnem opět rozrostla. Jejím novým členem je alexandr činský. 

7.9.2018

Hranice mají nový český rekord. Kolem Bečvy vznikl nejdelší lidský řetěz

Více než tři tisíce lidí spojilo v pátek 7. září v Hranicích na Olomoucku své ruce za účelem vytvoření nového zápisu do České knihy rekordů. Kolem Bečvy vznikl nejdelší lidský řetěz na našem území.

7.9.2018

Ferda mravenec a Shrek mají nové kamarády. V Jakubově vítají řidiče kosí bratři

U vjezdu do obce dosedli ve středu kosí bratři Václav s Josefem. Jakubovští nadšenci postavili už čtrnácté slaměné postavy.

7.9.2018

Nových bytů je méně než loni. Na jižní Moravě je válcuje stavba rodinných domů

Jižní Moravě – Hospodářství se podle ekonomů daří, přesto se byty na jižní Moravě stavějí minimálně. Podle Českého statistického úřadu bytová výstavba za první pololetí tohoto roku poklesla.

7.9.2018

Holubi znečišťující památky? Vypouští proti nim sokoly, nebo je rovnou odstřelí

Sítě, dráty s hroty, dravci nebo odstřel. Radnice a správci budov na jižní Moravě bojují různými způsoby s holuby, kteří znečišťují památky a jejich okolí. Problém s přemnoženými opeřenci může vyjít správce budov na desítky tisíc ročně.

7.9.2018

Volby? Čas převlékání politických kabátů. Vznikají zájmové skupiny vlivných lidí

V některých větších městech na Brněnsku lidé letos hledají kandidátky parlamentních stran pro komunální volby marně. Někteří známí politici kandidují v barvách nových hnutí.

6.9.2018

Blíží se dohoda? Praha 1 stále nechce pustit cyklisty na Staroměstské náměstí

Ani další kolo jednání o zákazu jízdních kol v historické části hlavního města nepřivezlo konkrétní výsledek. Zástupci Prahy 1 se ve čtvrtek sešli s cyklistickým spolkem AutoMat a magistrátní cyklokomisí k druhému společnému jednání. Vypadá to sice, že se blíží kompromisní řešení sporu. Ale problém stále zůstává na Staroměstském náměstí.

6.9.2018

Praha nenavrhne změnu zákona o památkové péči. Krnáčové bod neprošel

Bylo to mnoho povyku pro nic. Praha nakonec nebude iniciovat změnu zákona o památkové péči. Návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) sice schválili pražští radní, ale na čtvrtečním zasedání zastupitelstva se tento bod ani nedostal do programu. S tím, aby mohli památkáři magistrátu rozhodovat bez ohledu na Národní památkový ústav (NPÚ), nesouhlasili odborníci. Podle Strany zelených hrozilo Praze vyškrtnutí z UNESCO.

6.9.2018

Učím psy triky, které mi sami nabídnou, říká Jitka Hrdinová z Fryšavy

Fryšava pod Žákovou horou – Pes je nejlepším přítelem člověka. Nevadí mu, že má jeho páníček špatnou náladu. A i když se jeho pán nevrátí zavčas, tak, jak slíbil, radostně ho vítá ve dveřích.

6.9.2018

Tudy ne! Cestu autem mezi brněnskými nádražími zkomplikuje zákaz odbočení

Od hlavního brněnského vlakového nádraží k autobusovému před Grand hotelem nepovede přímá cesta autem. Kvůli chystanému zákazu odbočení vlevo z Nádražní do Benešovy ulice.

6.9.2018

Změní Palác Svět v Praze adresu? Ve hře je „ulice Věry Chytilové“

Rekonstrukce „Hrabalova“ Paláce Svět úspěšně pokračuje. Budova je zaizolovaná, na řadě jsou nová okna. O jejich podobu ale vede majitel spor s památkáři. Změní se i bezprostřední okolí památky. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že Palác Svět v pražské Libni nadále chátrá, opak je pravdou. Práce na rekonstrukci celého objektu, které započaly v květnu 2018, pokračují.  

5.9.2018

Další nebezpečný most v Praze? Padající beton na Balabence zatím nikoho nezranil

Už je toho vážně dost. Problémů s mosty v Praze přibývá. Středeční případ upozornil na další místo, kde je třeba si dát pozor. V ulici Sokolovská u tramvajové zastávky Balabenka spadl kus železničního mostu dolů na vozovku. Místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus vyzval k rychlému řešení. SŽDC na most nainstaluje sítě.

5.9.2018

Lední medvěd Umca v brněnské zoo umřel na onemocnění ledvin, ukázala pitva

Ošetřovatelé z brněnské zoo znají příčinu nenadálého úmrtí samce ledního medvěda Umcy.

5.9.2018

Virtuální realita jako šém. Golem a rudolfínská Praha v hračkářství má úspěch

/FOTOGALERIE/ Vzpomínáte na populární komunistickou pohádku o císařově pekaři a pekařově císaři v hlavní dvojroli s Janem Werichem? Přepadla vás někdy chuť najít onu "kuličku" a oživit Golema? V pražském hračkářství Hamleys na Příkopech bájný šém potřebovat nebudete. Před třemi měsíci tu spustili projekt Golem VR, atrakci už navštívilo přes deset tisíc návštěvníků.

5.9.2018

Pražští archeologové našli pod Václavským náměstím vodovod z 18. století

Části historického vodovodního potrubí z borových klád a zcela výjimečně zachovanou souvislou linii tohoto vodovodu objevili archeologové Muzea hlavního města Prahy. Ti provádí v historickém jádru metropole záchranný archeologický výzkum v souvislosti s rekonstrukcí dolní části Václavského náměstí. 

5.9.2018

FOTO: Ze skály pod hradem Střekov padají kameny, lidé se bojí

Sanace drolícího se masivu pod hradem Střekov v Ústí nad Labem bude stát miliony. 

5.9.2018

Dusíme se, stěžují si obyvatelé Mexika na zápach z drůbežárny

Petice v těchto dnech dorazila na budějovickou radnici. A další podnět doputoval k prošetření na oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí do Havlíčkova Brodu (ČIŽP). Sepsali je obyvatelé čtvrti rodinných domů Mexiko, která se nachází na okraji Moravských Budějovic. Stěžují si na zápach z drůbežárny plné kachen, kterou mají nedaleko svých domovů.

5.9.2018

Zápis v květnu nevyšel? Některé mateřské školy hlásí ještě volno

/INFOGRAFIKA/ Ve většině městských částí se najde alespoň jedna „státní“ školka, která nabízí po zářijovém nástupu dětí pár volných míst. Pražští rodiče tak mají šanci umístit své tříleté potomky do mateřských škol. Stát tak splnil zákonnou povinnost, kterou od letošního školního roku garantuje místa pro tříleté děti ve veřejných školkách. Výjimkou jsou pouze lokality, kde v posledních letech vyrostla hustá bytová zástavba.

4.9.2018

Škola začala. Pro základky v Plzni a Chotíkově to ale neplatí

Plzeňsko - Nedokončené stavební práce na budově školy v Chotíkově prodloužily školákům prázdniny do čtvrtka. Volno ještě mají i na Roudné.

4.9.2018

Jen v tištěném Deníku – Válka světských o místo na pouti v Herálci

Herálec – Vzájemná nevraživost dvou rodin provozující na Vysočině pouťové atrakce, mohla mít za následek zrušení letošní pouti v Herálci na Havlíčkobrodsku.

4.9.2018

Pod Stalinem má být galerie. Humpolácká rekonstrukce bez soutěže, zní kritika

Stalin prošel. Neboli pražští radní schválili návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na rekonstrukci bývalého pomníku sovětského diktátora na Letné. Na místě, které je dnes velmi oblíbené mezi mladými lidmi a říká se mu lidově Kyvadlo, by mělo vzniknout centrum současného umění. Projekt podpořila Národní galerie. Politici i odborníci však kritizují, že se budoucnost Stalina řeší bez architektonické soutěže.

4.9.2018

Ozbrojenci všude kolem? Nic zvláštního, říká pastor o Africe. Pomáhat jede znovu

Hustopeče – Zažil strach o život, když všude kolem sebe viděl ozbrojené lidi. Neměl dostatek materiálu a nářadí pro práci. Přesto pastor Apoštolské církve z Hustopečí Karel Fridrich chce dál pomáhat potřebným v Africe. Byl už v Tanzanii či Jižním Súdánu. Teď plánuje odcestovat za sirotky do Malawi.

4.9.2018

Vlaky tam posviští rychlostí 160 kilometrů. Přejezd nahradí podjezd s podchodem

Rájec-Jestřebí – Železniční přejezd v Rájci-Jestřebí nemají řidiči rádi. Kvůli hustému provozu na železnici čekají u spuštěných závor v kolonách dlouhé minuty.

4.9.2018

Švábi z ubytovny Modrá stále ničí Střekov. Lidé volají po dezinfekci

Jako doma se cítí švábi na Střekově v Ústí nad Labem. Je to už více než dva měsíce, co se tu zabydleli. Rozšířili se z nyní vybydlené ubytovny Modrá a podmaňují si další domy a ulice. Lidé se děsí a volají po dezinfekci ubytovny. 

4.9.2018

Seniorská obálka: karta z lednice pomůže se záchranou života starším lidem

Jižní Morava – Lékař záchranky přijede pomoci starší osobě v tísni a v bytě se podívá do ledničky. V jejích dveřích totiž najde kartu s lékařskými údaji o zachraňované osobě. To je ve zkratce projekt seniorské obálky. „Při akutním zásahu záchranářů karta pomůže zjistit fakta o zdravotním stavu a díky tomu vybrat optimální péči,“ popsal Michal Vejpustek, radní v Hustopečích na Břeclavsku.

4.9.2018

Buchlovice se dočkaly. Otevřely víceúčelovou sportovní halu Cihelna

Byla neděle 2. září 2018. Zdánlivě obyčejná, jako každá jiná. A přece se právě toto datum zapsalo do kroniky městečka Buchlovice. Do užívání tam byla školákům a široké veřejnosti předána úplně nová víceúčelová hala Cihelna.

4.9.2018

Z vězeňkyň se staly studentky. Nově se zaměří i na rozvoj myšlení

Pondělí bylo prvním školním dnem nejen pro studenty základních a středních škol, ale i pro několik vězenkyň z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Nově tady pro odsouzené otevřeli kurz Feuersteinova instrumentálního obohacování, o který je mezi ženami velký zájem.

4.9.2018

Střet zájmů? Jevíčko získalo dotaci na knihu, posudek napsal radní města

Jevíčko - Město Jevíčko má novou publikaci o historii. Kniha vyšla při příležitosti letošních oslav 760 let od povýšení Jevíčka na královské město.

4.9.2018

Unikátní projekt přivádí do Boleslavi slovenské a polské policisty

Mladá Boleslav – V ulicích Mladé Boleslavi ode dneška můžete potkat hlídku policistů, za kterou se patrně otočíte. Bude vám připadat zvláštní – a také je.

4.9.2018

Letní lyžaři na silnicích a chodnících vadí chodcům i motoristům

Nové Město na Moravě – Vyznavači letního lyžování na kolečkových lyžích se dostávají v Novém Městě na Moravě a jeho bezprostředním okolí do křížku s chodci a motoristy. Některým z nich totiž nestačí speciálně upravené tratě ve Vysočina Areně, ale míří na místní komunikace a chodníky.

4.9.2018

Bezdomovci obsadili centrum Ostravy. Lidé jsou znechuceni

Čekání na tramvaj přímo v srdci Ostravy bývá opravdový „zážitek“. Lavičky vedle prestižního Divadla Antonína Dvořáka okupují bezdomovci, podnapilé osoby i jiní nepřizpůsobiví občané. Z jejich chování je lidem špatně. Úřady i policie o situaci vědí.

4.9.2018

Srpnová vedra: třetí nejhorší za půl století

Jižní Morava – Vedro, které za poslední půlstoletí téměř nemá obdoby. Letošní srpen byl v Jihomoravském kraji třetí nejteplejší od roku 1961. Ukazují to předběžné údaje Českého hydrometeorologického ústavu.

3.9.2018

Na protest zalehli křižovatku. Aby poukázali na sražené chodce a cyklisty

/FOTOGALERIE/ Svými těly zalehli jednu z nejfrekventovanějších křižovatek v Brně, kde se potkávají Koliště a Cejl. Účastníci pondělního protestu tak chtěli poukázat na bezohlednost řidičů aut vůči chodcům a cyklistům.

3.9.2018

Prvňáčci mají za sebou první školní den. Do lavic jich usedlo 13 tisíc

Brno /ANKETA/ - S aktovkami na zádech se v pondělí poprvé vydali do třídy prvňáčci Tyršovy základní školy v brněnské Kuldově ulici. Stejně jako další tisíce dětí na jižní Moravě mají za sebou první školní den.

3.9.2018

Rychlodráha na letiště: pražští radní schválili tunelovou variantu

Po letech diskusí je možné, že na pražské letiště povedou z centra metropole dvě souběžné podzemní tratě. Město totiž schválilo aktualizaci Zásad územního rozvoje, která umožňuje v úseku Dejvice–Veleslavín tunelovou variantu. Obě lokality přitom za desítky miliard propojilo metro.

3.9.2018

Na Gruni byl odhalen nový památník obětem hor

Osada Gruň, která spadá pod Staré Hamry, je bohatší o památník obětem hor v Beskydech.

3.9.2018

Rozšířené koryto Svratky ochrání před povodněmi. Okolo vzniknou nové cyklostezky

Brno – Ochránit existující i budoucí stavby. Takový je hlavní cíl protipovodňových opatření kolem řeky Svratky, jejichž další výstavbu minulý týden schválili radní města. Další dva úseky ochrání takzvané Jižní centrum a úsek od ulice Sokolova po soutok Svratky s Leskavou.

3.9.2018

Knihovny, galerie i vědecká centra se chystají na sezonu. Připravily novinky

Málokdo s napětím vyhlíží konec prázdnin. Jedním z důvodů k těšení se na začátek školního roku může být návrat knihoven k běžné otevírací době, druhým nový program, který pro návštěvníky chystají centra volného času. A podívejte se, co se připravuje v Brně.

3.9.2018

OBRAZEM: Policejní "žokejové" bavili Ostravu. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ V Komenského sadech v Ostravě se v sobotu odpoledne konal už jednadvacátý ročník Mezinárodního setkání jízdních policií.

2.9.2018

OBRAZEM: Prvorepublikový den připomněl atmosféru předválečného Československa

Vrch Vítkov se dnes stal dějištěm unikátní připomínky dob před druhou světovou válkou. Městská část Praha 3 zde uspořádala Prvorepublikový den. K vidění byli veteráni, dobové oděvy i uniformy či pohlednice z fronty na výstavě artefaktů z bojišť 1. světové války.

2.9.2018

Strženou lávku v Nymburce nahradil přívoz

Loď Blanice už od soboty funguje jako nový přívoz mezi labskými břehy. Zadarmo ji tak budou moci využívat všichni, kdo se potřebují dostat z centra na Zálabí a zpět. Je součástí opatření, která mají dočasně nahradit strženou lávku pro pěší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT