Od středy, kdy vláda povolila na školách a učilištích praktickou výuku, se studentky a studenti Střední školy zahradnické v Kopidlně vrhli do práce. „Nebylo to hned v tempu, šlo to všechno pomaleji,“ usmívá se Nikola Spůtová ze Dvora Králové nad vázáním věnce. Nikola je v závěrečném třetím ročníku. Distanční vzdělávání ji přineslo něco pozitivního. Naučila se dobře pracovat s počítačem. Jinak pro ni byla výuka z domova rozhodně náročnější, z praxe jí chybí zkušenosti ze sázení stromů, z výsevů. „To bychom si chtěli zopakovat,“ přiznává.

„S výrobou věnečků začínali prvňáci, kteří ještě neměli žádné zkušenosti. Netušili, jak se chvojí na podložku klade. Ale zvládli to,“ pochvaluje si výsledek Čestmír Vorlíček, vedoucí praktického výcviku. Adventní věnce dokončili zahradníci pro objednávky, k dostání jsou i ve školní prodejně. „Letos je naše tvorba chudší, protože nám odpadly všechny výstavy a předvánoční akce a tím i zdroj příjmů,“ posteskl si Čestmír Vorlíček.

Ředitelka školy Lenka Nosková připomíná, že škola se musela stejně jako na jaře vyrovnat s nepřítomností žáků a přitom dostát zakázkám.

Mistrové a zaměstnanci školy se už proto v předešlém týdnu pustili do výroby adventních věnců pro objednávky v okolí. „Tím, že nastoupili žáci, jsme mohli spustit výrobu ve velkém, otevřeli jsme i naší prodejnu před zámkem,“ upozorňuje nás.

Přírodniny jako ozdoba 

Během tří dnů tak stihli žáci prvních a třetích ročníků uvázat a vyzdobit věnce na dveře i stůl a vyrobit stolní vazby. K výzdobě použili především přírodniny jako šišky, kaštany, skořápky, ořechů, bukvice i žaludy.

„Tvoříme převážně zelené věnečky z větviček tisu a jedlí, doplněné přírodninami, mašlemi a kouličkami,“ popisuje výrobu mistrová Naďa Novotná s povzdechem.„Narychlo jsme naskočili do provozu, děti si předtím ani nezkusily výrobu svícnů, adventních stromečků. Prostě jsme do toho spadli všichni po hlavě,“ přiznává.

Po adventu čeká studenty výroba svícnů a vánoční výzdoby. Lidé prý nejvíce poptávají netradiční svícny třeba z umělých květů, plodů, a tak zde mohou budoucí zahradníci popustit uzdu své fantazii.