„Dříve jsem vyřazené firemní notebooky likvidoval nebo posílal do světa na náhradní díly. Tato těžká doba mě ale inspirovala k nápadu, že by bylo možné je dát k dispozici dětem za účelem školní výuky. Překvapilo mě, když jsem zjistil, že v některých rodinách se musejí tři děti učit třeba jen přes jeden chytrý telefon s rozbitým displejem, protože ani nemají počítač,“ říká.

Vánoční punč v letním bistru? Proč ne, nouzový stav nutí k všelijakým činům. 6.11. 2020 - Bistro U Hloučely v Prostějově
Vánoční punč v letním bistru? Proč ne, nouzový stav nutí lidi k činům

Počítače to sice nebyly nejnovější, na připojení k internetu či sledování výukových videí ale stále bohatě stačí. „Trochu mě k tomu navedla situace z dřívější doby, kdy jsem v jedné ze škol v okolí instaloval kameru přímo ve třídě. Jedna holčička s leukemií tak mohla sledovat celou výuku. Škola se na tom domluvila se všemi rodiči a skvěle to tam funguje,“ vysvětluje Lukáš Vašíček.

A protože si dobře uvědomuje, že zdaleka ne každé dítě má doma stolní počítač či notebook, na kterém by se mohlo věnovat školní online výuce, oslovil lidi přes sociální sítě a požádal je, ať mu doporučí, kdo by takový dar mohl potřebovat. Zároveň také požádal o pomoc firmy a organizace, kterým jeho firma NetTech spravuje počítačové sítě. A úspěch se dostavil.

Obrovský zájem 

„Až mě překvapilo, jak velký je zájem. Zatím jsem sehnal deset notebooků, které už našly své adresáty. Dalších deset mám přislíbeno na příští týden,“ upřesňuje. I tak ale zájem výrazně převyšuje. Zatím se mu ozvala necelá třicítka zájemců. Některé mu doporučili přímo učitelé.

Převoz pěti pacientů s onemocněním covid-19 z nemocnic ve Zlínském kraji do FN Motol v Praze.
VIDEO: Kolona sanitek s ventilovanými pacienty ze Zlína dorazila do Prahy

„Vždy se tam nejdřív jedu podívat, abych zjistil, že je opravdu potřebují. I pak je mají ve smlouvou podložené dlouhodobé zápůjčce a nemohou tak skončit druhý den v nejbližší zastavárně,“ dodává. Vyzvedávat je sice nikdy nehodlá, ale je to zkrátka taková pojistka.

Pomoci může kdokoli, kdo má starší nevyužívaný počítač, nejlépe notebook. Lukáše Vašíčka je možné kontaktovat na webové adrese www.nettech.cz/pocitace-do-rodin.