„Náš protest proti uhlí na rýpadle v dole Vršany pokračuje již druhým dnem. Nad mou hlavou teď visí obří transparent Konec doby uhelné, který včera odpoledne rozvinuli lezci Greenpeace,“ informovala ve čtvrtek 3. září emailem Jana Pravdová, koordinátorka zapojování veřejnosti v Greenpeace ČR.

Akce je součástí globální kampaně za ochranu klimatu, která kritizuje těžbu a spalování uhlí. Ve čtvrtek 3. září zároveň začínají protiuhelné protesty na pomezí okresů Most, Louny a Chomutov, kde se koná takzvaný Klimakemp.

Kdy skupina čtyř mužů a čtyř žen z velkostroje sleze, není jasné. „Nadále setrvávají na rýpadle. Situaci na místě monitorujeme,“ sdělila ve čtvrtek ráno mluvčí policie Ludmila Světláková.  

Policie ve středu vyzvala aktivisty k opuštění prostoru, ti ale zůstali. Nyní jim hrozí postih kvůli dvěma přestupkům – za neoprávněný vstup do důlního díla a za neuposlechnutí výzvy.

Těžba uhlí na dole Vršany pokračuje. Demonstranti jsou na skrývkovém rýpadle, které před výlezem nebylo v provozu, ale v dlouhodobě plánované technologické odstávce. „Aktivisté brání v servisu stroje,“ upozornila mluvčí důlní společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Smluvní firmy, které měly na stroji pracovat, musely údržbu a opravy zastavit. Odstávka zařízení se proto posouvá. „Až akce aktivistů skončí, spočítáme škody, a pokud nějaké vzniknou, tak budeme postupovat razantně,“ sdělila mluvčí. Důlní společnost zatím musí čekat. „Teď je to v rukou policie. Dbáme jejích pokynů,“ dodala mluvčí. 

Aktivisté, kteří zveřejňují na sociálních sítích fotky a videa z rýpadla, oznámili, že přinášejí svědectví přímo z místa, kde dochází k ničení přírody. Nabádají lidi, aby podepsali na internetu petici Spolu pro klima. Žádají například konec výroby elektřiny z uhlí do roku 2030 a zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie.

Loni na podzim jiná skupina aktivistů v lomu Vršany obsadila podobné rýpadlo s transparenty „Kapitalismus klima nezachrání“ či „Solidarity with Rojava“ a chtěla zůstat ve výšce do konce doby uhelné. Skupina nakonec kvůli sychravému počasí slezla po třech dnech. Důlní společnost tehdy vyčíslila újmu na 70 tisíc korun a nedávno podala na aktivisty žalobu.