Aktivisté za práva otců ze skupiny K213 se v úterý na žižkovském Gymnáziu Na Pražačce pokusili zbavit funkce ředitele školy Miloše Macka. A to i přesto, že ze zákona může ředitele odvolat jedině zřizovatel, tedy magistrát hlavního města. Ráno proto obsadili pracovnu ředitele, vedení školy muselo přivolat policii i zástupkyni magistrátu. Po vypjatém jednání pak předseda sdružení Jiří Fiala fyzicky napadl zástupce ředitele, zjistila ČTK na místě.

Fiala tvrdil, že ředitel hrubě porušil pracovní kázeň tím, že jej odmítal informovat o studijních výsledcích jeho syna. Chod školy ale incident nijak výrazně neovlivnil, studenti chodící po chodbách netušili, že se v ředitelně něco odehrává. Členové K213 už dříve za některé své aktivity skončili před soudem.

Požadavek: Odstoupení ředitele

„Miloš Macek se opakovaně, dlouhodobě a hlavně zcela nekvalifikovaně vměšoval do probíhajícího opatrovnického řízení dětí Fialových, o kterém si za dobu několika let nebyl schopen opatřit objektivní informace,“ stojí v listině, se kterou dnes přišli do školy zástupci K213 a požadovali, aby byl ředitel okamžitě zbaven funkce.

Fialovi vadilo, že si jej prý při každé schůzce natáčel ředitel školy na kameru a nechtěl mu sdělovat studijní výsledky jeho syna, nyní studenta posledního ročníku. Podle ředitele Macka to bylo proto, že si žák nepřál, aby byly jeho otci podávány informace. Soud navíc Fialovi už dříve nařídil zákaz styku s dětmi, zákaz byl ale poté zrušen.

Rozhoduje zřizovatel

„Pan ředitel do určité míry pochybil,“ konstatovala přivolaná úřednice magistrátu Lenka Němcová s tím, že u zletilého dítěte má rodič právo na poskytování informací, i když si to žák nepřeje. To prý ale rozhodně není důvod k odvolání ředitele, navíc o odvolání rozhoduje zřizovatel školy, nikoliv rodiče. Doporučila proto Fialovi, aby sepsal své stížnosti a poslal je radě hlavního města.

Členy sdružení K213 jsou většinou otcové, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Svou organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanoví, že neplacení výživného je trestné. Sdružení považuje alimenty za „otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců“. Sám předseda sdružení Fiala dluží podle obžaloby na výživném na své dva syny dohromady téměř 235.000 korun.

Někteří z nespokojených otců podali žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten jim dal za pravdu v tom, že délka soudních sporů byla často nepřiměřená. K213 proto požaduje revizi „štrasburských“ případů.