„Společným cílem této akce je setkat se s podobně smýšlejícími lidmi a ukázat jim, že se nemusí bát dát najevo svůj názor,“ představili pořadatelé svůj záměr.

Před druhou hodinou odpolední se v sobotu před pardubickým nádražím začaly scházet hloučky lidí odsuzujících vládní opatření proti covidu-19. Před budovou se nakonec shromáždilo několik stovek lidí, mezi kterými byli třeba i hasiči.

Jeden z protestujících Radek Řezáč přišel oblečený v celotělovém trikotu, jaký nosí zdravotníci v odběrových centrech, s ochrannými brýlemi a velkou tyčí představující tyčinku na odběry. „S covid terorem nesouhlasím už nějakou dobu a těchto akcí se účastním pravidelně. Tahle je první v Pardubicích, tak snad bude velká účast,“ sdělil důvody, proč se protestní akce zúčastnil.

Zdroj: Klára Karasaridu

Pravidelnou návštěvnicí protestních akcí je Hana z Hradce Králové. „Nelíbí se mi, co se teď děje. Nesouhlasím s povinným očkováním a hlavně s očkováním dětí,“ poznamenala.

Podobné to viděla také Kateřina. „Situace kolem covidu trvá strašně dlouho a evidentně tady nejde o žádnou nemoc. Musela jsem stáhnout dceru ze státní školy, protože jako rodič nemůžu souhlasit s tím, že ji nechám testovat a rouškovat,“ vysvětlila.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Přibylo 13 151 případů covidu, nejvíce od prosince. Lidí v nemocnicích je méně

Zhruba ve čtvrt na tři se velký dav v čele s pořadateli začal přesouvat přes Palackého třídu na Pernštýnské náměstí. Pochod provázela policejní kontrola. Strážníci dohlíželi na bezpečný průchod městem, protože dav procházel přes silnici i na červenou. Kvůli pochodu se na chvíli zastavila doprava.

"O protestní akci jsme věděli. Vše proběhlo v klidu, bez narušení pořádku. Pro nás to byla běžná akce, žádné problémy jsme nezaznamenali," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Mezi protestujícími byli i mladí lidé. „Očkování je kravina a roušky nám vůbec nepomáhají, ba naopak škodí zdraví,“ řekl Tomáš Spilko, který dorazil se svým bratrem Lukášem. „My jsme tu od toho, abychom bojovali o svoji svobodu a nebyli utlačováni,“ doplnil Lukáš Spilko.

Zdroj: Klára Karasaridu

Pochod skončil na Pernštýnském náměstí, kde následovaly proslovy. Mezi mluvčími byli lékaři, učitelky a další lidé napříč profesemi. „Byl jsem vyzván organizátory, abych promluvil jako jeden z iniciátorů petice zdravotníků Pardubicka proti povinnému očkování proti covid-19. Všechny úkony, které rozdělují naši společnost, jsou vytvářeny námi volenými zástupci, nikoliv nemocí samotnou,“ řekl lékař Miloslav Pirkl.

Protest se obešel bez komplikací či sporů. Akci pořádal spolek Zdravé fórum Pardubice s podporou organizace Společně jsme silnější.

Podobné protestní akce se v posledních týdnech konaly i v dalších městech po celé republice. Minulou neděli se například protestovalo v Praze na Václavském náměstí. Nejčastějším terčem kritiky protestujících je vyhláška o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let, kterou přijala předchozí vláda a jež by měla začít platit v březnu.