Místní i lidé z Mikulova se ptají, kdo jsou jejich noví sousedé. Mají obavy, že ubytovaných postupně přibude. „Informace nemáme prakticky žádné. Všechno šlo velice rychle. Nepříjemný pocit mají nejspíš všichni. Areál není ideální místo pro mladistvé,“ řekla Deníku Rovnost Bettina Weigel.

Až v tomto týdnu dostala do schránky informační dopis o situaci od starosty obce Reinharda Künzla. Ten z nastalé situace není šťastný. „Naléhavě jsem žádal zemského radu, jestli nemůže uprchlíky ubytovat někde jinde. Na to mi sdělil, že politické rozhodnutí padlo na Drasenhofen,“ vysvětlil starosta obce.

Výuka ve škole. Ilustrační foto.
V českých školách přibylo cizinců. Za deset let o dvě třetiny

Rakouské úřady odhadly až na základě odborného posouzení, že migranti jsou nezletilí. Přemístění uprchlíků platí do doby, než dosáhnou plnoletosti. Poté mají být ze země vyhoštěni.

Informace se již rozšířila i mezi obyvatele nedalekého Mikulova. Na sociálních sítích někteří lidé krotí paniku z neznámých uprchlíků. „Jsou pod dohledem. Navíc se nejedná o žádné těžké zločince,“ komentoval jeden z diskutérů.

Künzl potvrdil, že tito nezletilí nebyli odsouzeni. „Byli něčím nápadní, proto jim úřady žádost o azyl zamítly,“ uvedl.

"Domov" obehnaný plotem

Podle zjištění Deníku Rovnost mohlo být důvodem vyřazení z azylového řízení spáchání přestupku, jako je například krádež nebo i napadení.

Areál, kde žijí, je obehnaný plotem. Rakouský server Heute už nový domov uprchlíků překřtil. „Zvěstuje se, že bývalý uprchlický tábor se změnil na Alcatraz,“ citoval jednoho obyvatele.

Uprchlíky má na základě rozhodnutí vedení spolkové země střežit bezpečnostní agentura. Místo hlídají čtyři strážci, pes a kamery. „Ubytovaní mohou budovu opustit jen v doprovodu hlídače,“ dodal Künzl. Středisko podle něj pojme dvacet lidí.

Historik Michal Frankl.
Na výzkum fenoménu uprchlictví získal český historik prestižní grant

Starosta Mikulova Rostislav Koštial do čtvrtka oficiální oznámení o středisku nedostal. „Je to věc rakouské strany,“ podotkl.

Ani policie v Drasenhofenu nemá podle vyjádření jednoho z policistů, který chtěl zůstat v anonymitě, žádné bližší informace. S rakouskou stranou spolupracuje Centrum policejní spolupráce Mikulov-Drasenhofen. „Informaci o středisku máme, situaci budeme monitorovat. Už nyní funguje zvýšený dohled v oblasti hranic,“ zmínil krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Uprchlíci u hranic- Do bývalého střediska pro uprchlíky u rakouského Drasenhofenu umístili prvních dvanáct nezletilých migrantů. Budova stojí nedaleko hranic, jen pár kilometrů od Mikulova na Břeclavsku.
- Umístění nedostali v Rakousku azyl. Úřady je vyhostí až po dovršení plnoletosti. V budově mohou ubytovat asi dvacet migrantů.
- Areál střeží pracovníci bezpečnostní agentury se psem a kamery.
- Letos úřady na hranicích České republiky zadržely víc než tři tisíce migrantů.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák
Slovenský ministr zahraničí Lajčák rezignuje, parlament odmítl pakt o migraci