Metropoli chybí norma, která by v určité dny zakázala hlučné práce. Alespoň o tom jsou přesvědčení dva politici z osmé městské části místostarosta Jiří Vítek a předseda komise pro územní rozvoj Radomír Nepil. Chtějí proto předložit městu ke schválení vlastní vyhlášku.

Za inspiraci jim slouží norma města Děčína. Ta stanovuje, že se na území města nesmí používat hlučné nářadí, jako jsou například pily, sekačky, bourací kladiva a vrtačky, v neděli a ve dnech pracovního klidu od 6 do 10 a od 12 do 22 hodin. Zda stejné časové rozmezí použijí i pro metropoli, není zatím vůbec jasné.

O podpoře na městě zatím jednají

Stejně tak se musí ještě rozhodnout, jaké všechny druhy hluku bude jejich předpis regulovat. Jestli se bude týkat výhradně činností na stavbách, nebo třeba i sekání zahrady.

„Vyhláška Děčína je inspirací. Nejprve musí být doladěna pro prostředí hlavního města,“ řekl Deníku místostarosta Vítek. Jako první dostanou návrh na stůl komise pro životní prostředí a pro území rozvoj v Praze 8, poté ho projedná rada a až pak bude předložen magistrátu. Právě zastupitelé Prahy mají pravomoc přijímat městské vyhlášky.

Podporu pro svůj návrh zatím mezi nimi Vítek s Nepilem neshánějí. „V současné době jde o interní práci Prahy 8 a na vyjednávání v klubech hlavního města bude čas, až bude případná vyhláška projednána v uvedených komisích,“ doplnil Vítek.

Desetkrát víc stížností

Norma je podle obou politiků potřeba proto, že současné zákony nijak neomezují hlučné stavební práce. Ty se mohou provádět v podstatě denně od 6 do 22 hodin.

Výjimky nastávají pouze v případě, že omezení navrhne do projektu sám stavebník při žádosti o stavební povolení, nebo pokud omezení vyžaduje někdo z účastníků stavebního řízení a úřad tomu vyhoví.

To, že hluk ze staveb trápí Pražany čím dál více, dokládají i čísla ze statistiky Státního úřadu inspekce práce. Zatímco v roce 2007 k němu podali obyvatelé metropole pouhých deset stížností týkajících se tohoto problému, v roce 2015 to už bylo osmdesát a v roce 2017 dokonce ke stovce.