On-line ke koronaviru naleznete ZDE

Malé karavanové městečko tak vzniklo u Alzheimer Home Zátiší v Kunraticích. Svůj mimopracovní život v nich nyní budou trávit pracovníci domova, který se stará především o seniory s neurodegenerativním onemocněním. "Počet zaměstnanců, kteří se rozhodli „bydlet“ v našich domovech s klienty se v posledním týdnu významně zvýšil. Zároveň je vhodně omezí pohyb lidí mimo naše domovy," popisuje předseda správní rady Alzheimer Home Boris Šťastný.

Část kanceláří a zázemí domova na okraji Kunratického lesa vyhradili pro přespání zaměstnanců. Jenže místa nestačí. "U všech zařízení, kde vnitřní prostory provozně nestačí, budujeme karavanové vesničky pro zaměstnance. Pracovníkům v tomto režimu samozřejmě zajišťujeme nepřetržité stravování, občerstvení a v době odpočinku i prostor pro odpovídající relaxaci?" vysvětluje Šťastný. Zaměstnanci tak budou v práci nepřetržitě sedm, možná i čtrnáct dní, než je vystřídá další směna.

"Naše členy napadlo takhle pomoci, i když sami teď řeší své existenční problémy. Ale mají karavany a obytné přívěsy stát jen tak bez užitku?"ptá se u jednoho z kunratických karavanů Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karvaningu."Začali se ozývat prodejci i půjčovny a další se hlásí. Teď máme k dispozici několik desítek vozů," vysvětluje Hájek Velinská.

"Tři králové"

Vesničky vznikají díky nápadu a pomoci trojice mužů. Petra Havlíčka z půjčovny obytných vozů Karavany Česko, Filipa Guryči ze společnosti Blue Rent a Vladimíra Horkého ze společnosti Hykro. Jejich projekt Karavany pomáhají v první linii vznikl nedávno s jediným cílem. "Pomoci nejen zdravotnickému personálu, ale všem složkám IZS, které hledají kvalitní zázemí pro svůj personál. A do této skupiny patří i pobytová zařízení sociálních služeb, která poskytují péči té nejrizikovější skupině, seniorům," říká Štastný. Kromě Kunratic se tak karavany objevily třeba i u modřanského domova z rodiny Alzheimer Home.

Odebírání vzorků v domově pro seniory na Chodově.
V domovech pro seniory přibývá nakažených novým koronavirem

V osmi zařízeních Alzheimer Home v Praze, Středočeském, Karlovarském a Jihočeském kraji pečuje o 600 seniorů na 350 zaměstnanců, řada z nich si teď tedy vyzkouší kempování, které by si za normálních okolností rádi odpustili. Jenže v posledních týdnech se nejen jim pracovní i osobní život obrátil naruby. V domovech najeli na speciální režim. "Museli jsme zohlednit řadu věcí, pokud třeba zdravotní sestra má za manžela řidiče MHD, snažili jsme se ji přesunout na jinou práci, zaměstnance vozíme do práce vlastními silami, aby se nepohybovali v hromadné dopravě. A samozřejmě sháníme ochranné pomůcky, kde to jen jde," líčí realitu dnešních dnů v Alzheimer Home Štastný.

Velkým problémem je pro klienty odloučení. Jen psané zprávy nebo volání jim prostě nestačí a senioři chtějí své blízké vidět. "Zkusíme zřídit navštěvní místa, kde se přes sklo a pomocí mikrofonů budou moci klienti setkat s blízkými aspoň takhle," popisuje člen správní rady Alzheimer Home Milan Šedivý.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Pražské krejčovství Luboše Říhy nyní místo obleků šije roušky.
Jiná práce. V luxusním krejčovství šijí místo obleků roušky pro zdravotníky