„V CHKO Litovelské Pomoraví se s ikonickými prstnatci a vstavači sice příliš nesetkáme, přesto se zde orchideje vyskytují. Zejména pak ty, které rostou v lesích,“ vysvětluje Richard Kabelka ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

Mezi nejzajímavější druhy orchidejí, které v těchto dnech kvetou, patří kruštík modrofialový (epipactis purpurata) vyskytující se zejména v severní části chráněné krajinné oblasti.

„Tato poměrně statná rostlina dorůstá téměř metrové výšky a tvoří husté trsy. Jak už název napovídá, její listy a květy mají fialový nádech. Pletiva této orchideje totiž obsahují méně zeleného chlorofylu a tudíž mají i omezenou možnost fotosyntézy. Potřebné živiny tak nahrazuje coby poloparazit z hub vázaných na kořenový systém stromů pomocí takzvané mykorhizy,“ přiblížil Kabelka.

Devět druhů orchidejí

V CHKO Litovelské Pomoraví se vyskytuje celkem devět druhů orchidejí. „Většinou se jedná o lesní orchideje, které se vyskytují především v lesích, ale mohou přesahovat i do lučních porostů,“ sdělil odborník.

Nejběžněji se v lesích Litovelského Pomoraví vyskytuje bradáček vejčitý, hlístník hnízdák a kruštík širolistý. „Pak jsou zde vzácnější druhy, kterými jsou vemeník dvoulistý, kruštík modrofialový a okrotice bílá,“ vyjmenovával další rostlinné „perly“ Kabelka s tím, že tyto orchideje je možné spatřit například v oblasti nad Litovlí, kolem Mladče nebo v přírodní rezervaci Doubrava.

Nejvzácnější z lesních druhů je okrotice dlouholistá.

„V CHKO se vykytuje také prstnatec májový a vstavač osmahlý, tyto dva druhy jsou nejvzácnější, mají pouze jednotlivé lokality výskytu. Dokonce vstavač osmahlý byl potvrzený pouze v jediném jedinci,“ poukázal odborník.

Vybrané druhy orchidejí pracovníci Správy CHKO dlouhodobě detailně studují. Počítají každou rostlinku, aby měli přehled o jednotlivých populacích.

Hrozí nemalá pokuta 

Vzhledem k tomu, že většina orchidejí rostoucích v moravské divočině patří mezi ohrožené druhy, lidé je mohou obdivovat pouze pohledem. Trestné je i zasahování do stanoviště rostliny. Kdo by si například chtěl divokou orchidej přesadit na zahrádku, riskuje nemalou pokutu.

close Hlístník hnízdák v CHKO Litovelské Pomoraví. info Zdroj: se svolením Správy CHKO Litovelské Pomoraví/Richard Kabelka zoom_in Hlístník hnízdák v CHKO Litovelské Pomoraví

„Hlavně to vůbec nemá smysl, protože mu uhyne. Každá tato rostlinka je ve vazbě s nějakým houbovým symbiontem, kterého využívá k výživě,“ uzavřel Kabelka.