Členové místního spolku pro využití nové návsi, kterou si postavili před třemi lety sami obyvatelé, si zpestřili listopad novou akcí. Z recese, při vzpomínce na komunistické oslavy VŘSR, ji pojmenovali VŘSSR - vepřové řízky se smaží různě.

A opravdu – k vidění a ochutnání byly řízky podle rozličných receptů. Naložený v rumu, dvakrát plněný, pálivý. Každý z účastníků dostal k dispozici půl kila krkovice a bylo už na něm, co naservíruje porotě i veřejnosti. „Maso dostali den předem a každý smažil řízky, jak uměl. Nakonec vyhrála klasika,“ popisoval neobvyklou soutěž Zdeněk Štěpán, člen týmu pro využití návsi v Markoušovicích.

Z nadšení lidí vyrostla v Markoušovicích náves
Z nadšení lidí vyrostla náves

Porotci hodnotili umělecký dojem při výrobě, vzhled, vůni a chuť řízku. Lidé, kteří se přišli podívat, uždibovali vzorky. V hlasování diváků vyhrál Jiří Bolehovský z Markoušovic.

„Bylo to velké zpestření, panovala velice příjemná atmosféra. Užili jsme si to. Podle ohlasů bude i další ročník,“ naznačil Zdeněk Štěpán.

Náves v Markoušovicích se proměnila díky semknutí obyvatel, vytvořili z něj přirozené centrum obce a z nevyužívaného místa u školy se stala chlouba. Letos se místní můžou těšit na rozsvícení vánočního stromu 14. prosince, v novém roce potom 22. února na Markoušovické vepřové hody.

Svatomartinská slavnost aneb tradiční krkonošské plodiny trochu jinak
FOTO: Svatomartinská slavnost v Horním Maršově