O petici, která před časem vznikla, Deník Rovnost již informoval. Nyní redakce zjišťovala názory mezi studenty univerzity. „O petici vím, nepodepsala jsem ji, jelikož pro mě to osobně není podstatné, ale petici fandím a klidně budu chodit na nebinární záchody,“ řekla například studentka Jitka Uhnavá.

Petici se snaží prosadit část studentů. Za dva týdny ji podepsalo přes čtyři sta lidí. Její autor vystupující pod jménem Jullian Charous už dříve zmínil, že se některým studentům Masarykovy univerzity stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví. „To může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví,“ napsal v petici Charous.

Dle mluvčího univerzity Radima Sajbota je pro vedení petice novinkou a univerzitu dosud nikdo neoslovil. Studenti to mohou udělat prostřednictvím akademického senátu konkrétní fakulty. Tam přes zástupce studentů lze vznést požadavek.

Oslovení studenti měli jasno. „Pro nebinární osoby může být výběr mezi mužskými nebo ženskými toaletami velmi zraňující, proto bych tento typ toalet určitě uvítala,“ zněl další názor z ankety, tentokrát od studentky Terezy Tisové.

MARIE BRÝŽOVÁ