Nětrebková měla vystoupit ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti, letos 16. října. „Nikdo se zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasí,“ řekl ředitel společnosti Vlastimil Ježek. Z koncertu se nicméně podle něj stala politická a společenská otázka a obě strany se dohodly, že lepší bude akci zrušit. Vstupné na vyprodaný koncert podle něj bude v plné výši vráceno.

Boris Obnosov na archivním snímku
Český sankční seznam se rozrostl. Je na něm i ruský zbrojař a jeho rodina

„Dohodli jsme se, že ustoupíme politickému tlaku a že Anna nebude požadovat kompenzace ani na Nachtigall Artists Management, ani na Obecním domu,“ řekla Kunertová. Dodala, že zpěvačku situace mrzí, ale chápe, že se vymkla kontrole a že vznikly politické tlaky.

Management umělkyně podle ní také kontaktovaly české skupiny známé pořádáním demonstrací, kterým se všichni chtěli vyhnout.

Ježek dodal, že i když se strany dohodly, Obecní dům agentuře vynahradí dosud vzniklé náklady na organizaci koncertu prostřednictvím slev na podnájmu Smetanovy síně v příštím a přespříštím roce. Sleva by se měla týkat šesti koncertů a náklady by měly být do milionu korun, řekl. Předseda dozorčí rady Obecního domu a kulturního výboru pražského magistrátu Jan Wolf (KDU-ČSL) řekl, že je nutné brát v potaz fakt, že v Evropě je válka, což má nutně vliv i na pořádání kulturních, společenských či sportovních akcí.

Raketomet RM-70 Přemysl. Ilustrační snímek
Ukrajinci si pochvalují český raketomet. Je to opravdu bestiální stroj, tvrdí

Podle Pospíšila se jedná o citlivé rozhodnutí v situaci, kdy válka na Ukrajině neskončila a stále tam umírají lidé. „Je to správné rozhodnutí ve vztahu k našemu klíčovému partnerovi, který bojuje za svoji nezávislost,“ řekl na dotaz ČTK a zároveň poděkoval všem zúčastněným. Ocenil i to, že se jedná o oboustrannou dohodu, takže ekonomické dopady budou minimální.

Válku odsoudila, ale… 

Nětrebková dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a s představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala.