Třeba Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FnKV) měla už včera zaplněné všechny rezervace až do poloviny ledna, kdy má zdravotními pojišťovnami dotované testování skončit. „Zdvojnásobili jsme kapacitu, ale krátce nato se opět všechna místa tedy konkrétně 1500 obsadila,“ řekl Radiožurnálu ředitel FnKV Petr Arenberger.

V areálu vinohradské nemocnice nicméně nabízí antigenní testování ještě soukromá laboratoř Scimed biotechnologies, která měla ještě ve středu večer volné termíny i na nejbližší dny před vánočními svátky a po nich.

Při pohledu na „kalendáře“ jednotlivých míst, která využívají buď vlastní rezervační systémy nebo centrální, je zřejmý největší zájem o testy těsně před Vánocemi.

Test na letišti je možný bez rezervace

Třeba v kontejnerových buňkách na Vítězném náměstí, kde testy zajišťuje GHC Genetics, bylo ještě několik volných „okének“ dnes nebo zítra, do konce roku pak už žádné. Ve stanu uvnitř areálu nemocnice Na Bulovce mají obsazeno do 26. prosince, od následujícího dne už jsou místa dostupná v hojném počtu až několika stovek (pondělí 28. 12.).

Provozní hodiny a dny jednotlivých lokalit jsou velmi různorodé. Například v Thomayerově nemocnici testují jen tři dny v týdnu od 7 do 15, na Letišti Václava Havla denně od 8 do půlnoci. Letiště je výjimečné i v možnosti podstoupit test bez předchozí webové rezervace.

Mírně se liší rovněž časový rámec testů. Na Bulovce mají vyhrazené půlhodiny pro několik objednaných, v Motole se objednává na přesný čas v pětiminutových intervalech. Tamní nemocnice spustila rezervační systém pro antigenní „screening populace“ teprve včera odpoledne.

„V případě hraničního nebo pozitivního výsledku je pacient odeslán na testování PCR, kterého je povinen se účastnit. To bude prováděno na stejném pracovišti v rámci zdravotního pojištění,“ upozorňuje nemocnice.

Pro cestu do zahraničí test neplatí

FN Motol dále informuje, že „negativní výsledek antigenních testů není možné použít jako doklad pro cestu do zahraničí“. Postup v případě pozitivního výsledku vysvětluje web „Bulovky“ následovně: „Pokud máte příznaky, je vám nařízena izolace. Pokud je nemáte, je vám ihned proveden kontrolní PCR test. Do výsledku je vám nařízena izolace.“

Testovací zařízení připomínají, že antigenní test je možné podstoupit minimálně pět dnů od předchozího negativního testu a tři měsíce od prvního pozitivního PCR testu.

Přehled odběrných míst s antigenními testy v Praze a ve Středočeském kraji a s nejbližšími volnými termíny k rezervaci postupně zavádí také web praha.covid.eu.

„Výhodou antigenních testů je, že odhalí nákazu už za několik minut. Čím více lidí využije možnosti testování, tím dříve dostaneme nemoc pod kontrolu,“ komentoval začínající celostátní „kampaň“ primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Na vyhodnocení antigenního testu se čeká na místě a výsledek by měl být známý do půl hodiny. Zájem o dobrovolné testování má podle průzkumu, který si ministerstvo zdravotnictví nechalo zpracovat, asi 42 procent lidí. Větší zájem je mezi seniory.

„I 30 procent těch , kteří se nebudou testovat, věří, že to má smysl,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).