Podle entomologů je nejlepší invaznímu hmyzu vůbec nedovolit se do domů dostat. Klíčové je tedy utěsnění. Neotvírat okna ale není zrovna komfortní - nejspolehlivější jsou sítě. Pokud je neodradíte sítí, odborníci radí nechat se usadit. Až se asijská slunéčka dostanou na jedno místo, tak je vysajte. 

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Ještě před zapnutím vysavače se doporučuje malá úprava, před sacím zařízením je nutné vytvořit bariéru z ponožky, nejlépe ze silonky. Plní účel síta, se kterým je možné dál hýbat a zároveň chrání vysavač před úmorným zápachem pocházejícím z tekutiny, kterou berušky vypouštějí.

Běžně se jich na jednom místě nachází i dvě stě kusů a zápach pak může být velmi nepříjemný.

Co naopak nefunguje?

Naopak pořízení takzvaných odpuzovačů moc nepomáhá. Pud zazimovat je u asijských slunéček tak silný, že zkrátka „přepochodují“ i ten nejvíc odporně zapáchající úsek. Stejně tak likvidace jednoho chumlu hmyzu nezabrání tomu, aby do bytu nenalétával další a další.

Na štěnice platí deratizace. Ilustrační snímek
Přemnožené štěnice? Víc nyní vyjíždím kvůli švábům, popisuje deratizátor

Všechny škvíry se zlikvidovat pravděpodobně stejně nepodaří. Slunéčka hledají sebemenší mezeru a cpou se do poměrně malých prostorů. Nejčastěji to bývají třeba garnýže a žaluzie, kde přezimují.

Kromě poletování či vypouštění zapáchající tekutiny je přítomnost slunéček východních pro lidi nepříjemná i tím, že mohou kousnout.

Harmonia axyridis

Jde o nepůvodní a škodlivý druh Harmonia axyridis, který byl u nás poprvé zaznamenán v roce 1996. Maličký invazní predátor, přivezený z jihovýchodní Asie do sadů v Holandsku a Německu se šíří se rychlostí stovek kilometrů ročně. V Česku již téměř zdomácněl.