Zajistěte elektřinu a my vám zdarma poskytneme automat na zdravotnické potřeby. 

Tak zněla nabídka pro Ostravu od společnosti Batist Medical. V celkem deseti obvodech města se proto za týden objeví jednadvacet automatů. Lidé si v nich budou moci koupit nyní zcela nedostatkové zboží.

„Nabídku jsem ocenil, připadalo mi fér, abychom tyto automaty dokázali dostat nejen k nám, ale i na co nejvíce míst napříč Ostravou,“ říká starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč, který je zároveň v Ostravě předsedou Sboru starostů a s dodavatelskou firmou komunikoval.

Bohužel však automatů i materiálů není prozatím dostatek, aby mohly být umístěny do všech městských částí. 

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

A přestože iniciativa dobrovolníků v jednotlivých obvodech je velká, automaty nikdo neodmítá. „Jen u nás v obvodu jsme rozdali minulý týden už přes pět tisíc roušek, které ušili naši dobrovolníci – uklízečky, učitelky, kuchařky i samotní občané,“ podotkl Boháč s tím, že stovky roušek jsou ještě k dispozici u výdejního okénka úřadu – avšak jen pro místní. Nyní je podle Boháče potřeba vyřešit ještě několik technických otázek ohledně instalace „rouškomatů“. Ty by měly být v provozu příští pondělí.

ROUŠKA ZA DVACKU, RESPIRÁTOR ZA 200

„Výhledově budeme schopni zajistit i více automatů, ale poptávka je velká a v pořadí jsou i další města,“ uvedl obchodní ředitel Batist Medical Pavel Doubrava s tím, že společnost si pronajímá automaty od specializované firmy, které platí měsíční nájem. 

Do terénu však automaty dodává zdarma a plní je farmaceutickým zbožím buďto své vlastní výroby nebo zbožím, které na trh dodává.
Podle Doubravy budou v ostravských automatech stát roušky dvacet korun, nanoroušky třicet korun, k dostání budou i rukavice či dezinfekční gely v osmdesáti- či stomililitrové lahvičce a za 200 korun také respirátory třídy FFP2, které poskytují dostatečnou ochranu před koronavirem. Těch ale nebude mnoho, většina zásob je určená pro vládu, která je dále distribuuje.

Koronavirus v Česku
on-line čtěte ZDE.

První „rouškomaty“ už se osvědčily na jižní Moravě, v těchto dnech jsou instalovány v Brně. V Ostravě bude jeden například ve Svinově. „Velký automat na roušky a dezinfekční prostředky u nás bude buď u úřední desky před úřadem nebo v zádveří samotného úřadu,“ řekl svinovský starosta Radim Smetana a poděkoval Aleši Boháčovi za organizaci a zajištění automatů pro Ostravu.

Automat bude také v Hrabové, kde tamní starosta Igor Trávníček usiluje o jeho umístění k hypermarketu Tesco. 

„Hrabovou máme pokrytou, máme zde švadleny i střihačky, na úřadu nyní máme k dispozici asi 1500 roušek, přičemž už v první vlně jsme je rozvezli všem penzistům a pak všem, kdo zavolal na úřad. Teď uvažujeme o třetí vlně, kdy bychom rozvezli roušky do všech schránek,“ řekl Deníku Igor Trávníček s tím, že „rouškomat“ by chtěl umístit k Tescu spíše pro mimohrabovské občany – pro místní spíše jen kvůli gelům a respirátorům.

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Tesco má velkou spádovost a například Ostrava-Jih má problém se zajištěním roušek, proto mi tato lokalita připadá vhodná,“ dodal starosta s tím, že umístění ještě musí posvětit pražská centrála obchodního řetězce.

Hned čtyři by měly být v rozlohou největší části města – Slezské Ostravě. „,Jsem za to velmi rád. Budou umístěny před budovou úřadu na náměstí Jurije Gagarina, u staré hasičské zbrojnice v Muglinově, před Základní školou Bohumínská na Kamenci a u kulturního domu Heřmanice,“ uvedl starosta Richard Vereš a ocenil také aktivitu dobrovolných hasiček a učitelek z mateřských školek, které už ušily na tři tisíce roušek.

Automaty na zdravotnické potřeby by měly být dále také v Polance, Jihu či třeba Vítkovicích.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník