Hlavním lákadlem bylo vystoupení polského pilota Lukasze Czepieliho, který tu se sportovním letounem Carbon Cup předvedl přistání na krátkou vzdálenost, podobně jako tomu bylo letos v Dubaji, když letounem dosedl na mrakodrap s heliportem.

„Připravili jsme si pro návštěvníky v podstatě pětihodinový letový program a máme zde i novinky v letecké technice, které zde nikdy nebyly: SU 31 akrobata Kairise nebo Carbon Cup skvělého pilota i rekordmana Lukasze Czepieliho,“ uvedl organizátor air show Petr Kolman.

Letět s Felixem Baumgartnerem byl nezapomenutelný zážitek
Vrtulník hlavou dolů. Nad Pardubicemi se proháněl letecký rekordman

Hned na začátku programu se představila i Armáda České republiky se svými letouny gripen, které doprovázely transportní letoun C 295 CASA.

Nebe v Pardubicích ovládl také rakouský tým pilotů s formací tří letadel. V ukázce diváci dále viděli bombardovací letoun F4U Corsair, North American B-25 Mitchell a jednomístné stíhací letadlo Lockheed P-38 Lightning.

31. ročník Aviatické pouti na letišti v Pardubicích31. ročník Aviatické pouti na letišti v PardubicíchZdroj: Deník/Luboš Jeníček

„Létalo se mi tady dnes nádherně, protože počasí bylo opravdu jak objednané a celý víkend byly dobré podmínky. Letěl jsme exhibici postavenou na mé freestylové sestavě, se kterou závodím na mistrovství světa a Evropy,“ nechal se slyšet oceňovaný pilot Martin Šonka.

Zdroj: Michal Žampach

Zajímavou ukázkou byl i závod vozu Ferrari 458 Italia s letadlem, které pilotoval Petr Kopstein. Divákům se na Aviatické pouti představila i historická technika v podobě dvou letounů Blériot, které celou air show letos zahájily.

„Dnešní den jsme si moc užili, perfektně vyšlo počasí a obdivovali jsme bojeschopnost naší armády, bylo to opravdu super,“ řekl jeden z diváků Aviatické pouti.