Původně měl Babiš v sobotu navštívit Gastroslavnosti v Litomyšli, ve městě se ale proti tomu zdvihla vlna nevole. Návštěvu Litomyšle po ní rozmluvil premiérovi tamní starosta.

V Žamberku se tak nestalo, i přesto ale jeho přivítání před Mosilanou nebylo zcela přívětivé. Vedle řady obdivovatelů tu na něj čekal i zhruba stejný počet demonstrantů s narychlo připravenými transparenty. Podle starosty města Oldřicha Jedličky (ANO) se však nejednalo o žádnou oficiální návštěvu.

"Pan Babiš byl na cestě po kraji, takže nám zavolala manažerka hnutí ANO s tím, že by rád navštívil populární akci v muzeu starých strojů. V něm proti návštěvě také nic neměli, takže jsme pana premiéra doprovodili, dostal odborný výklad a poté pokračoval do Letohradu. Ani jsme nevedli žádné jednání," uvedl Jedlička. 

Vlna nevole u veřejnosti

U řady lidí ale Babišova návštěva přesto vzbudilka vlnu nevole. "Když si nepřihřál polívčičku na Gastroslavnostech v Litomyšli, tak vyrazil plnou parou vpřed do žamberské Mosilany… ale místní byli připraveni," řekl náhodný účastník Jan Pokorný, který do Žamberka přijel na výlet s rodinou.

"Když Žamberk není Litomyšl…," glosoval taktéž negativně Babišovu návštěvu zdejší facebookový portál Zprávy ze Žamberka. 

"Městu vládne ANO v čele se starostou Jedličkou a druhou místostarostkou Šebkovou, takže se není čemu divit," přidal se rozhořčeně v diskuzích na internetu pisatel Jan Bříza. 

V Mosilaně, dnešním Muzeu starých strojů a technologií, se v sobotu konala hojně navštěvovaná kulturní akce. Většina příchozích však o návštěvě Babiše neměla ani tušení.

Poté Babiš se svou ochrankou pokračoval do Letohradu, kde si za doprovodu tamního starosty prohlédl pouť a také hned odjel. "Byl jsem o jeho návštěvě dopředu informován a doprovodit ho po pouti jsem považoval za obyčejnou slušnost," uvedl starosta Petr Fiala (SNK).