Dalo by se říct, že v Holešově objevili most pod mostem. Most je nejstarší svého druhu na Moravě i v širším okolí. Podobných staveb není mnoho. Po dvou letech, během kterých se řešil způsob, jak jej uchovat i pro další generace, je konečně hotovo.

V pátek se měly možnost tři skupinky zájemců na architektonický skvost podívat v celé jeho kráse. Jedna z návštěvnic Svatava Kalabusová přivedla s sebou také dcery. „Četla jsem o objevu mostu už dávno. Teď, když je možnost, neváhala jsem přijít,“ řekla Svatava Kalabusová a dodala, že v dcerách chtěla probudit zájem o historii.

Zvědavost a zájem o historii

Právě zájem o historii přilákal také Tomáše Dvořáka, který byl mezi dalšími účastníky vůbec první skupinky návštěvníků. „Byla to trochu zvědavost a trochu zájem o historii, co mě sem přivedlo,“ nechal se slyšet Tomáš Dvořák.

Kvůli malým prostorám byla kapacita skupiny stanovena na deset lidí. Mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská potvrdila, že byly páteční prohlídky beznadějně vyprodány.

„Vypsali jsme již další termín. Musím však zájemce, kteří se o tom dozvídají až nyní, zklamat. I ten je již vyprodaný,“ oznámila Dana Podhajská. „Rozhodně se pro letošek nejedná o poslední šanci prostory spatřit,“ uklidnila lidi Podhajská.

Role průvodce se ujal známý holešovský historik Karel Bartošek, který je s problematikou barokního mostu seznámen a má ji nejlépe zmapovanou. „V 60. letech minulého století lidé zdi mostu obezdili mramorem. Původně si mysleli, že se jedná o součást zámku a chtěli zabránit rozpadání stěn,“ vysvětloval návštěvníkům jednu z mnoha zajímavostí Karel Bartošek.

Co s přebytečným mramorem? 

„Rumunsko tehdejšímu Československu splácelo část dluhů v mramoru. A protože už se nevědělo, co s mramorem dělat, obezdili s ním i zámek, potažmo most,“ smál se Bartošek. Vzápětí přidal ještě jeden bonmot.

„Most měl překlenout vodní příkop, který však nikdy svému účelu nesloužil. Svého času se jednalo o módní výstřelek. Zvenčí stavba vypadala jako nedobytná tvrz, zevnitř byla zdobená jako zámek,“ dodal Bartošek.