Chátrající barokní sýpku v minulosti využívalo zemědělské družstvo jako skladovací prostory, do pravidelné údržby objektu se ale neinvestovalo. Později byla rozpadající se budova převedena na obec.

„Ta o ni tehdy ale vzhledem ke špatnému stavu nestála. Ve střeše byly díry, trámy byly prohnilé a napadlé dřevomorkou a zdi staticky narušené. Na sýpku byl vystavený demoliční výměr. Nebylo nám lhostejné, co s ní bude a tak jsme si pozvali památkáře. Sýpku si prohlédli a řekli, že by stálo za to ji zachránit, tak jsme se rozhodli, že se o to pokusíme,“ vzpomněl na patnáct let staré události místní občan Karel Váňa a zároveň předseda spolku U nás.

Ilustrační foto
"Termály" pod Kosířem. Chystaná koupaliště má zaplnit ohřívaná voda

Na místě středověké tvrze

Asi desítka nadšenců v roce 2006 založila spolek U nás. Rozpadající se sýpku za symbolickou částku od obce získali a pustili se do její záchrany. Začali tím, že objekt nechali zapsat jako památku. Chtěli, aby sýpka fungovala jako společenské a kulturní centrum.

„Náklady na obnovu tehdy byly vyčísleny na osmnáct milionů korun, což pro nás byla závratná částka, protože spolek neměl žádné příjmy. Později se nám podařilo získat dotaci z ministerstva kultury na záchranu památek v havarijním stavu. Střechu jsme sice postupně ´zalepili´, ale dotace na to nestačila. Na zbytek výdajů jsme se složili z úspor,“ popsal předseda spolku.

Dům s novými sociálními byty v Drahanovicích
Drahanovice chystají stavbu nového centra a hledají volné parcely pro další domy

Původně chtěli opravit hlavně střechu a objekt staticky zajistit. Ve chvíli, kdy bylo hotovo, se ale rozhodli, že v přízemí obnoví alespoň jednu místnost. Jakmile ji dokončili, dali se do úprav dalších prostor a stejným způsobem pokračují v obnově rozlehlé budovy dodnes.

Během stavebních prací zjistili, že historie sýpky sahá mnohem dál. Svědčily o tom předměty, které při stavebních pracích nacházeli. Nejstarším z nich byl fragment jezdecké ostruhy, ty se podle olomouckých archeologů používaly v letech 1250 až 1320.

Historická sušárna chmele v Odrlicích, místní části Senice na Hané na Olomoucku
Unikátní sušárnu chmele na Hané zachránili místní nadšenci. Nahlédněte dovnitř

„Zjistili jsme, že sýpka stojí na místě bývalé opevněné tvrze. Jen kousek od sebe tady stávaly dvě tvrze s hradbami a střílnami, jednalo se o takzvané soutvrzí, které je poměrně unikátní záležitostí. První písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1349, kdy tehdejší majitel Ludéř z Ludéřova přikoupil polovinu obce Vrahovice,“ řekl k dávné historii památky Karel Váňa.

Ve volném čase se věnuje také provozování vyhlášené zahradní železnice v nedalekém Střížově a po večerech ještě pátrá v dostupných archivech.

„Historie mě vždycky zajímala a od té doby, co opravujeme sýpku, se snažím sehnat co nejvíce zajímavostí o její minulosti. Nejen v tuzemských, ale i v zahraničních archivech. Hodně využívám internet a tak se mi podařilo zajímavé informace nalézt třeba v archivech města Milána,“ popsal předseda spolku, který ludéřovskou sýpkou s oblibou provází turisty.

Zahradní železnice Karla Váni ze Střížova v zimě
Zahradní železnice už na Hané okouzlila tisíce návštěvníků. Takto vypadá v zimě

Neuvěřitelný výsledek dobrovolné dřiny

Členové spolku po celá léta na sýpce „zedničí“, společně také shánějí granty, dotace a příspěvky od sponzorů, aby bylo rekonstrukci z čeho financovat.

Na nový vstup do budovy přispěla také obec Drahanovice. Dotace spolku poskytl Olomoucký kraj, ministerstvo kultury a finančně přispěli rovněž příznivci z řad místních podporovatelů i přespolních návštěvníků. Bez jejich pomoci by sýpka nebyla v tak pěkném stavu, v jakém dnes je.

V přízemí budovy je expozice zaměřená na historii bývalé tvrze a zázemí pro různé workshopy a setkání. Prostory v prvním patře jsou využívány k pořádání koncertů, výstav či svateb a v podkroví se nachází expozice Z domovů našich předků, která připomíná život našich babiček a prababiček a vybavení jejich domácností.

Výsledek mnoha let tvrdé práce členů spolku je až neuvěřitelný. Dnes už není vůbec poznat, že sýpka měla na přelomu tisíciletí namále a čekala ji demolice.

„Jednoduché to leckdy nebylo, ale byli jsme nadšenci a brali jsme to s humorem. Vždyť ve středověku se také robotovalo zadarmo. My jsme si v legraci říkali, že to máme podobně, když jsme památku ve volném čase opravovali. Těší nás, že se ji podařilo zachránit i pro další generace a po celý rok to tady žije,“ dodal Karel Váňa.

Obnovený bunkr v Hynčicích pod Sušinou v areálu Kraličák
Bunkry pod Králičákem oživili nadšenci. Podívejte se dovnitř