Palác Liebieg se totiž přeměnil v polyfunkční komunitní centrum, tzv. Centrum aktivního života, a své sídlo zde našlo Komunitní středisko Kontakt, díky čemuž může rozšířit své služby. „Pro nás je prestiž působit v takové budově. Je to velká výzva a přicházejí s tím nové možnosti, ať v rozvíjení služeb, tak i v potenciálu celého areálu,“ řekl v minulosti ředitel Kontaktu Michal Dufek.

Majitelka zámku si nového vlastníka pečlivě vybírá. Chce, aby pokračoval tom, co s manželem vybudovala
Patřil i Emě Destinnové. Malebný jihočeský zámek hledá nového majitele

Jak se podařila rekonstrukce téměř za čtvrt miliardy, mohli posoudit zájemci v sobotu 3. června, kdy se palác slavnostně otevřel veřejnosti. A zájem byl tak obrovský, že bylo potřeba přidat komentované prohlídky. Během nich se návštěvníci dozvěděli o historii samotné budovy a zároveň se prostřednictvím vyprávění mohli vrátit v čase do doby, kdy Liberec díky Liebiegově rodině prožíval éru průmyslového rozvoje.

Slavnostní představení libereckého Paláce Liebieg veřejnosti.Slavnostní představení libereckého Paláce Liebieg veřejnostiZdroj: Deník/Martin Štefanov

Sobotní otevření si nenechaly stovky lidí. Bohatý program probíhal i v ostatních částech. Na nádvoří se uskutečnil historický bál ve stylu 19. století, děti si užily pohádkovou zahradu. V keramické dílně a malířském ateliéru se konaly workshopy, přední zahrada hostila hudební koncerty.

Večer zakončil videomapping neboli jedinečná audiovizuální projekce na fasádu Paláce Liebieg.

Technické vymoženosti dané doby 

Zatímco vzhled paláce se inspiroval historickými předlohami, technické vymoženosti představovaly tehdejší „high-tech“. Nechybělo ústřední a podlahové vytápění, obyvatelé měli k dispozici koupelnu, splachovací toaletu či výtah. Rekonstrukci budovy, která má rozlohu tři tisíce metrů čtverečních, doprovázela snaha o co největší zachování původní podoby.

V paláci je tak sedm světlíků a v koupelně, která se přeměnila v malou počítačovou učebnu, se nachází původní podlaha.

Zámek Zelená Hora není v dobrém stavu, ale svítá mu naděje na záchranu
Proslavil ho román Černí baroni. Zámek Zelená Hora chátrá, svítá mu ale naděje

Restaurování se dočkaly stropní štuky a malby, vrátily se sem i historické křišťálové lustry, které byly ve sbírkách Oblastní galerie Liberec sídlící v bývalých městských lázních. Okna s původním obkladem špalet, kloubovými dřevěnými okenicemi a mramorovými parapety byla odborně opravena, obnoveno bylo i původní fládrování. V celém objektu byly opraveny původní dveře nebo zhotoveny kopie dle historických předloh včetně kování.