Valašskomeziříčská radnice na svém oficiálním facebookovém profilu informovala, že látka unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.

Na místě zasahují hasiči, kteří z vody odebírají vzorky. Informaci o události dostali také policisté a správce toku, kterým je Povodí Moravy.

Odstraňování následků masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Únik kyanidu do Bečvy: Zarybnění otrávené řeky bude stát desítky milionů

„Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října až do odvolání důrazně nedoporučuje veřejnosti vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku,“ varovala meziříčská radnice.

Na stejném místě

K úniku neznámé látky došlo jen pět týdnů poté co do řeky Bečvy zřejmě ve stejném úseku unikl jedovatý kyanid. Nebezpečný jed v neděli 20. září otrávil na čtyřicet tun ryb v Bečvě v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov.

Prozatím se ale zdá, že dnešní únik nebude tak katastrofální. Podle hospodáře valašskomeziříčského rybářského svazu Tomáše Krutila, který se k Bečvě ihned vydal, se mohlo jednat například o splašky.

Hasiči odstraňovali následky masivního úhynu ryb na řece Bečvě, a to na třicet kilometrů dlouhém úseku.
Kyanid v Bečvě: celková škoda sahá do desítek milionů, chystá se vysazování

„Já jsem teď u vody a nepozoruji žádný problém. Byla sice vidět pěna, možná ale jen někdo něco vypláchl. Navíc průtok v Bečvě je nyní natolik velký, že ředění je mnohonásobně větší, než bylo minule,“ srovnal před 15. hodinou aktuální stav vody s podmínkami, jež panovaly při s podmínkami při ekologické havárii v druhé polovině září.

Policisté stále vyšetřují

Kdo je viníkem zářijové ekologické katastrofy, z níž se bude řeka roky vzpamatovávat, stále není jasné. Policisté prozatím na nikoho konkrétního neukázali.

„Případ úhynu ryb je stále v šetření. Kriminalisté nyní čekají na výsledky znaleckých posudků. Doba na jejich vypracování odpovídá množství zkoumaného materiálu. Již dříve jsme avizovali, že lze počítat s několika týdny,“ komentoval v minulých dnech pro Deník policejní mluvčí Petr Jaroš.

Rybáři níže na toku už začali s opětovným zarybňováním řeky Bečvy. Vysadili ostroretku a parmu. Dosavadní odhad škod včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb šplhají podle nich do desítek miliónů korun.

Na nákladnou obnovu života v Bečvě už začala přispívat také veřejnost. Rybáři zřídili transparentní účet s názvem Bečva 2020 u Raiffaisenbank, na který lze zasílat peněžní dary. Číslo účtu je 35036038/5500.

K masivnímu úhynu desítek tun ryb v řece Bečvě došlo v neděli 20. září. Že jde o otravu nebezpečnými kyanidy potvrdili pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) čtyři dny po této ekologické havárii.

„Kontaminační mrak postupoval od Choryně na Vsetínsku přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou až do Přerova. Zde se v nadjezí zastavil. Část se ještě dostala do soutoku s Moravou, kde se jí ale podařilo naředit vodou z vodních nádrží Slušovice a Fryšták,“ shrnula mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Úhynulé ryby v řece Bečvě u Hranic, 21. září 2020
Otrava ryb v Bečvě: Smrtící jed mohl do řeky přitéct až z Rožnovska

Ihned po objevení prvních mrtvých ryb v Bečvě vyvstala samozřejmá otázka: kdo za to může? Zatím to nelze s jistotou říct.

Jako jedna z prvních se „do hledáčku“ veřejnosti i politiků dostala meziříčská chemička DEZA spadající pod koncern Agrofert. Firma však zavinění opakovaně důrazně odmítla, přičemž se odvolává i na výsledky kontrol ČIŽP.

Nyní je pozornost vyšetřovatelů obrácená spíše na odpadní kanál vedoucí do Valašského Meziříčí až z areálu bývalé Tesly v sousedním Rožnově pod Radhoštěm. Zřejmě tentýž kanál, ze kterého mohla prozatím neznámá látka uniknout také dnes.