Když loni Zdravotní ústav v Ostravě představoval projekt „bedýnky“, plánoval spuštění zkušebního provozu na podzim loňského roku a plnohodnotný start od roku 2011.

Realita je bohužel jiná. Do této doby ještě nezačal ani testovací provoz, protože potřebné vybavení dorazilo na začátku tohoto roku a nyní prochází kalibrací. „V terénu budou měřicí přístroje nasazeny koncem letošního února, aby se testoval přenos dat na internet. Ostrý start projektu se chystá po letních prázdninách. Vše postupuje podle plánu a daného harmonogramu,“ tvrdí nyní Jiří Bílek ze zdravotního ústavu.

Zároveň doplňuje, že plocha Moravskoslezského kraje bude v rámci projektu intenzivně proměřována od roku 2012. „Následně se bude projekt proměřovat pět let. Výsledky budou průběžně vyhodnocovány a zveřejňovány na internetu,“ dodává Bílek.

Ani internetové stránky projektu, které mají širokou veřejnost informovat o stavu měření (http://ims-msk.cz), však příliš nefungují. Naposledy byly aktualizovány loni v dubnu. „Ano, víme o tom. Portál bude zásadně upraven. V současnosti se předělává design stránek a hlavně on-line prostředí. Změna stránek by měla nastat letos na jaře,“ řekl Bílek.

Mobilní bedýnky budou měřit v ovzduší hodnoty polétavého prachu, těžké kovy, mezi které patří například arzen a olovo, anebo těkavé organické látky a dioxiny. Monitorovací systém průmyslového znečištění ovzduší mají tvořit tři stálé měřicí stanice, které zachycují znečištění ovzduší nepřetržitě po celý rok, a přenosné bedýnky, které se budou obměňovat na šestatřiceti místech v kraji. Pevná měřidla se nacházejí již teď v Bartovicích, Přívozu a Mariánských Horách. „Ostatní technika je mobilní a bude postupně převážena tak, aby každý z šestatřiceti bodů byl proměřen alespoň třicet dní v roce. Tak hustá síť ještě nikdy nebyla v rámci Moravskoslezského kraje realizována,“ doplnil Jiří Bílek.

Mimo městské části, které jsou zatíženy průmyslem, se budou hodnoty škodlivin měřit také v podhorských oblastech Jeseníků a Beskyd. Vybrány byly například Čeladná, Horní Lomná, Karlova Studánka, Rýmařov nebo Ostravice. Monitorování bude také zacíleno na lokality, kde se teprve další průmyslový rozvoj plánuje.

MARTINA KOZIOLOVÁ

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní bedýnky detailně zmapují příčiny smogu

Koncentrace polétavého prachu opět překračují limity

Třinec – Český hydrometeorologický ústav vyhlásil ve středu 16. února signál upozornění, který varuje před možným smogem. Mohou za to především zhoršené rozptylové podmínky.

Signál byl vyhlášen v 6.30 hodin. Anna Turoňová z třinecké radnice uvedla, že se výrazně zhoršila kvalita ovzduší v oblasti Třinecka u sledovaného parametru suspendované částice PM10 (prašný aerosol). Nejhorší situace byla na stanici Třinec-Kosmos ve středu v pět hodin ráno, kdy průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla 121 mikrogramů na metr krychlový. Denní limit je přitom 50 mikrogramů.

„I přesto, že není vyhlášen signál regulace, vyzýváme průmyslové a energetické zdroje, aby samy veřejně deklarovaly, která opatření učiní ke snížení vypouštěných znečišťujících látek,“ uvedla Anna Turoňová.

Lidé, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, by měli v těchto dnech minimalizovat množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Měli by omezit spalování pevných paliv a v případě možnosti používat alternativní paliva. Malým dětem a lidem, kteří mají chronické dýchací potíže či nemoci srdce, se nedoporučuje vycházet ven. Řidiči na Třinecku by měli omezit jízdy.

Není vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže