Vedení olomoucké radnice se na tom pokusí dohodnout s organizátorem akce.

V úvahu připadá letiště v Olomouci-Neředíně. Pořadatel pivního festivalu Pavel Spálený má však stávající lokalitu na Lazcích za jedinou možnou a přesun na letiště již dříve v rozhovoru pro Olomoucký deník označil za nereálnou.

Na hluk během pětidenní open air hudební akce nejen pro milovníky pěnivého moku a nepořádek po návštěvnících, když se po produkci trousili domů, si stěžovali místní obyvatelé. Podali podněty na krajskou hygienu, která minulý pátek nechala přeměřit hlasitost hudební produkce. Výsledky ještě nemá k dispozici. I samotní organizátoři však připustili, že hluk byl vyšší, než povolují normy, protože ty podle nich dodržet prostě není možné.

„Chceme Beerfest podporovat, zkvalitnil se a udělal skok dopředu, nevíme však, zda je únosné, aby se pět dní v kuse takové akce odehrávaly jen kousek od zástavby,“ uvedl včera primátor Martin Novotný. „Proto chceme s pořadateli jednat o příštím ročníku a snad se dohodneme na nové lokalitě,“ sdělil.

Podle primátora například Poděbrady nepřipadají v úvahu z pohledu ochrany přírody. „Jednali bychom o letišti v Neředíně,“ naznačil primátor Novotný s tím, že nadcházející automobilový Tunning Meeting, který se na letišti koná příští víkend, bude jakýmsi testem. „Jak se k tomu obyvatelé staví, jaké tam budou hlukové parametry, zda by v této lokalitě do budoucna mohl být i Beerfest,“ poznamenal Novotný.

Město by v případě rýsující se dohody o lokalitě na letišti po dobu pivního festivalu zvýšilo jeho dostupnost posílením městské dopravy.

Přestěhování je nereálné

Organizátor Beerfestu Pavel Spálený však již dříve v rozhovoru pro Deník nechtěl o přesunu akce, jejíž obliba i kvalita stále roste, ani slyšet. „Lazce jsou jediným možným místem,“ reagoval na podněty místních obyvatel, kteří by přivítali přesun jinam. „Letiště? Vzhledem k jeho provozním věcem to není reálné. A jsem přesvědčen, že i tam by se našli lidé, kteří by si stěžovali,“ reagoval v pondělí Spálený.

A má pravdu. Už nyní v reakci na článek o stížnostech na hluk z Beerfestu se redakci ozvali obyvatelé Neředína a poukazovali na hluk z hudební produkce minulého ročníku Tunning Meetingu. „Je pouze pár desítek metrů od obytné zóny. Bouří se občané, ale i domov důchodců, studenti, jelikož se nemohou připravovat ve zkouškovém období na zkoušky, ochránci zvířat, jelikož je zde umístněn útulek,“ popisoval v e-mailu čtenář podepsaný jako Jarda s tím, že se obávají dalšího ročníku, který je už za pár dní.

O tom, že bývalá dostihová dráha na Lazcích není nejlepším místem pro konání takových open air akcí, jsou přesvědčeni i pracovníci hygienické stanice. Limit pro hudební produkce je během dne 45 decibelů, v noci 35. „Výsledky měření zatím nemáme, takže se těžko dopředu vyjadřovat. Například ptáci v přírodě dělají hluk dosahující 60 decibelů,“ poznamenala Eva Čehovská, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Devítihodinové měření, o kterém pořadatelé neměli tušení, však mohl zkomplikovat ruch na přilehlé frekventované komunikaci. „Každopádně by určitě bylo dobré, pokud by město zvážilo jinou vhodnou lokalitu, kterou by mohlo na takovou produkci nabídnout,“ dodala Čehovská.

Věnujte pozornost i souvisejícím článkům vpravo