Štěstí Palkovičových na benefici v ostravské katedrále, kde se dozvídají, že mají prostředky na to, aby nepřišli o bydlení.Zdroj: Archiv rodiny„Stromeček už shánět nebudu, vracíme se před Štědrým dnem teprve z rehabilitací v Košumberku. Ozdobím doma jen nějakou větvičku. Dárky neprozradím, to musí být překvapení!“ uvádí otec osmnáctiletého Pavla Palkoviče.

Na svátky se podle něj syn hodně těší. „Díky dobrým lidem nejen v Ostravě, ale i později v Opavě a Hradci nad Moravicí budeme mít Vánoce v pohodě,“ říká Palkovič starší s tím, že za největší dárek stejně považují pomoc, které se jim dostává.

Otci samoživiteli a handicapovanému synovi totiž ještě na podzim hrozilo, že budou muset prodat byt kvůli vyřízení společného jmění manželů po rozvodu Palkovičových. Což by znamenalo dát Pavla do ústavu… a o tom táta nechce ani slyšet!

Za přispění ostravského pediatra Jiřího Dudy (který Pavla pomáhá zachránit po náhlém těžkém krvácení do mozku) a zpěvačky Hany Fialové pak probíhá první benefice. „Vynesla částku dostačující na vyřešení problému. Děkujeme!“ raduje se táta.

Tato dobrá zpráva se podle něho projevuje i na psychice Pavlíka jenž zůstává na vozíčku a postupně se znovu učí všechny životní dovednosti. „Posílili jsme pravou stranu těla a zlepšilo se polykání. Zkoušíme už jíst kašičky,“ líčí Palkovič starší.

Vánočního kapra proto bude muset synovi „upravit“ tak, aby si ho mohl dát. „Vařím i rybí polévku z hlav, tu mu samozřejmě dám. Ale horší to bude s bramborovým salátem, ten připravuji podle starého rodinného receptu,“ poznamenává otec.

Lékař Jiří Duda vzkazuje, že benefice pro Palkovičovy „překonala několikanásobně očekávání“ a naprosto splnila svůj účel. „Není to ale konec jejich trablů. Potřebují rekonstruovat byt na bezbariérový a otec je také těžký diabetik,“ dodává lékař.