První plamínky si mohli ve svých lucerničkách zažehnout díky nim lidé na nádraží v Břeclavi tedy před sedmou hodinou večerní i zájemci na vlakovém nádraží v Brně. „Betlémské světlo se do České republiky tradičně dopravuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předávají o třetím adventním víkendu delegacím z celé Evropy,“ doplnil informaci Emanuel Vittek, mluvčí Českých drah.

Bývalý ředitel Národního vinařského centra ve Valticích Pavel Krška.
Začátky Salonu vín ve Valticích: turisté k nám zabloudili, vzpomíná bývalý šéf

Od českých junáků si nyní převezmou světlo místní skauti nebo dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit jeho plamínek do celé republiky. Lidé si na ně musí počkat do příští soboty 17. prosince. Plamínek Betlémského světla budou převážet v bezpečnostní lampě vojenského typu.

Tradice Betlémského světla

Betlémské světlo je plamínek z Betléma, který putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu svatého Václava v Praze.

V únoru 89' ještě vojáci pokládali věnce k bustě prezidenta Klementa Gottwalda. Ilustrační foto.
Břeclavští odebrali občanství komunistickému prezidentovi Gottwaldovi

Informace o tom, kdy a kde si budou moci zájemci světlo převzít, jsou k dispozici na internetových stránkách www.betlemskesvetlo.cz.