Odstrašujícím příkladem, jak management České pošty vyřešil problémy s obřím dluhem a hrozbou insolvence, je zrušení jedné ze dvou poboček v Mariánských Lázních. Poštovní služby od 1. července nabídne lidem v budově, v níž strmé schody zamezí imobilním a starším seniorům na poštu vstoupit. Zatímco druhá, bezbariérová pobočka, byla ze seznamu funkčních poboček ve městě vyřazena.

„Nesouhlasíme s jejím uzavřením a budeme usilovat o to, aby Česká pošta přístup přehodnotila. Pobočka pošty v Úšovicích je bezbariérová, je tam dostupné parkování a MHD je v bezprostřední blízkosti. Bydlí tam většina obyvatel Mariánských Lázní, pošta je v docházkové vzdálenosti a v těsné blízkosti je i Domov pro seniory,“ zdůraznil Martin Hurajčík (ANO), starosta Mariánských Lázní.

Česká pošta. Ilustrační snímek
Česká pošta zruší „jen“ 950 pracovních pozic. Mělo jich být výrazně více

Pocity marnosti zažívá po jednání o zrušení 14 poboček v Karlovarském kraji s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) i starostka Nejdku Ludmila Vocelková (ANO).

„Při výběru se bral v potaz pouze počet klientů a úkonů na pobočkách. Na aspekty jako jsou rozloha, členitost terénu, možnosti parkování, bezbariérovost, možnosti dopravy MHD a v první řadě stáří obyvatel v dané oblasti, nebyl brán zřetel. Ptali jsme se, jestli je možné převzít rušené pobočky a udělat z nich pobočky Pošta Partner, bylo nám řečeno, že ne. Počet poboček je již daný,“ uvedla.

Pobočku v Želenicích plánuje pošta k 30. červnu uzavřít
Místo pár kroků hodina cesty. Rušení pošt dopadne i na lidi z děčínských sídlišť

V Nejdku zbyla občanům pošta na okraji města, zatímco ta na sídlišti byla zrušena. Někteří lidé tak budou muset za poštovními službami urazit v tomto horském městečku až tři kilometry. V příštích týdnech budou podle starostky Vocelkové zástupci České pošty odjíždět jednotlivé samosprávy. „Ale nevím, co s námi, po této nefér bitvě, budou chtít řešit. Je to smutné. I města a kraje mají určité činnosti, které jsou pro ně ztrátové, ale pro život a udržení osídlení našeho kraje, jsou naprosto nezbytné,“ dodala starostka.

Pod palbou kritiky

A zatímco starostové už řeší kvůli rušení poboček první odvolání a stížnosti, hejtman Petr Kulhánek (STAN) čelí palbě opoziční kritiky. Hnutí ANO dokonce tvrdí, že krajským zastupitelům lhal a vedení kraje dalo přednost svým stranickým kolegům ve vládě. V připomínkovém řízení totiž podle ANO hejtmanství bez připomínek odsouhlasilo rušení poboček České pošty v kraji, přestože hejtman na posledním zasedání tvrdil, že kraj dokument k připomínkování nedostal.

„Bylo nám divné, že by se kraje k takto zásadní otázce neměly možnost vyjádřit. Následně jsme zjistili, že vedeni kraje se k problematice rušení poboček pošty vyjádřilo. Ministerstvu sdělilo, že nemá připomínky, a tím potvrdilo, že s postupem souhlasí,“ zlobí se poslankyně parlamentu a předsedkyně zastupitelského klubu hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová, podle níž je hejtmanův postup naprosto absurdní.

Na seznam rušených poboček České pošty se dostala také ta v Hodoníně, v místní části Bažantnice v ulici Petra Jilemnického
Rušení pošt přehledně: Seznam poboček, co mají lidé dělat, jak se vyhnout frontě

„Před týdnem schválilo zastupitelstvo náš návrh, ve kterém zastupitelstvo kraje vyzývá ministra vnitra a vládu nepřistupovat ke kroku zrušení poboček České pošty v Karlovarském kraji, a to do doby řádného projednání a případného nalezení řešení s jednotlivými starosty měst a obcí. Hejtman nás následně ubezpečoval, že téma otevře na nejbližším jednání s vládou. Podle mých informací se tak ale nestalo, hejtman na jednání mlčel a za náš kraj opět nebojoval,“ dodává Vildumetzová.

Na tak malý kraj je zrušení 14 poboček podle starostů velmi problematické. V Karlových Varech, kde je v současnosti devět poboček, se jich má zrušit šest, V Chebu mají zavřít tři a zůstat dvě, v Sokolově nabídne služby jen jedna pošta, stejně jako v Mariánských Lázních a Nejdku. 

Pošty v Chebu.Pošty v ChebuZdroj: Deník/Jan Buriánek

Podle Mračkové Vidumetzové by měl ministr Rakušan rušení poboček pošty zastavit, projednat se starosty a primátory a teprve poté rozhodnout. „Starostové a primátoři prostě znají svá města a obce nejlépe,“ zdůrazňuje poslankyně a krajská zastupitelka, která nerozporuje nutnost transformace státního podniku, ale postup, jakým k němu má dojít.

Možnost dialogu nebyla, hájí se Kulhánek

Hejtman Petr Kulhánek ale kritiku odmítá a zdůrazňuje, že kraj se snažil situaci řešit ještě dřív, než byl avizován plán redukce poboček sítě České pošty.

„Problematikou služeb České pošty se kraj zabývá již dlouhodobě, a to zejména na základě stížností starostů v rámci pracovních návštěv ve městech a obcích kraje. Například ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že je v plánu rušení pobočky v Tescu, jsme se obrátili na ředitele pošty, s nímž jsme chtěli tento krok projednat. Nicméně odezva byla nulová a pobočka v Tescu tak byla ‚v tichosti‘ uzavřena bez možnosti jakéhokoliv dialogu s krajem. V případě plánované redukce poboček sítě České pošty obdržely kraje, jako připomínkové místo, dokument z Českého telekomunikačního úřadu, který informoval o tomto plánu plošně v rámci republiky, avšak neobsahoval konkrétní seznam poboček, které by měly být zrušeny. Podklad obsahoval pouze informaci o návrhu na snížení minimálního počtu provozoven v zemi bez jakéhokoliv dalšího upřesnění," vysvětluje hejtman Kulhánek.

Přehled počtů rušených poboček České pošty v jednotlivých krajích
Česká pošta zruší 300 poboček v celé republice. Už zveřejnila jejich seznam

Podle něho Karlovarský kraj nepřipomínkoval návrh na snížení minimálního počtu poboček České pošty stejně jako ostatní kraje, protože očekávaly, že i tento krok bude také na úrovni hejtmanů ještě dále projednáván.

„Avizovaný plán na uzavření poboček jsem obdržel v pátek dopoledne datovou schránkou. Jako pozitivum vnímám fakt, že redukce nepostihuje žádné obce, kde je dnes jediná pošta, tudíž z nich nezmizí. Redukce řeší 14 poboček ve městech Karlovarského kraje. V reakci na zveřejněný seznam poboček, kterých se redukce dotýká, svolávám k jednání primátorku a starosty dotčených měst a hodlám s nimi probrat konkrétní situaci v každém z měst, včetně možného řešení prostřednictvím pošty Partner tam, kde to bude možné,“ zdůrazňuje hejtman.