Nově zaměstnaní uklízeči budou mít na starosti udržovat pořádek kolem kontaktního centra pro lidi bez domova ve Vlhké ulici. „Kdy jsme kontaktní centrum na jaře otevírali, počítali jsme s tím, že se postupně pokusíme alespoň části klientů pomoci s nalezením pracovního uplatnění. Podařilo se vytipovat šest lidí, kteří budou kromě Vlhké ulice dohlížet na pořádek Mlýnské a Křenové ulici a ve Skořepce,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Stodolní ulice 4. prosince 2020 v Ostravě. Policie kontroluje uzavření vnitřních prostor po 22:00 hodině, díky vládním opatřením k zamezení šíření koronavirového onemocnění COVID-19.
Předvánoční pařba na Stodolní v Ostravě: Slavná ulice ožila. Někde jeli přes čas

S nářadím a pytli na odpadky vyrazili pracovníci do ulic vvpátek poprvé. Vybavení jim dodal úřad městské části Brno-střed. „Asi před měsícem mě oslovili pracovníci centra, jestli bych se nechtěl zapojit. Práce to není náročná, už se těším na další pracovní den,“ řekl nově zaměstnaný uklízeč Pavel Čuma.

Kontaktní centrum na Vlhké vzniklo v dubnu letošního roku v reakci na první vlnu pandemie koronaviru. „Kvůli očekávanému poklesu ekonomiky bude nezaměstnaných a lidí bez domova přibývat. S podporou města chceme tyto lidi v našem centru motivovat k pracovnímu zapojení a pomoci se získáním bydlení,“ řekl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. V současné době je podle jeho odhadu v Brně pět set lidí dlouhodobě bez domova. „Kvůli nákaze se číslo může na jaře i zdvojnásobit,“ myslí si.

Komplikace s koronavirem

Podle Vobořila je zimní období pro lidi bez domova vždy náročné. Kvůli šíření koronaviru bude situace ještě komplikovanější. „Pracovníci centra mají k dispozici přístroj na testování a klienty, kteří mají příznaky onemocnění, mohou po příchodu sami otestovat,“ uvedl.

Preventivní opatření, jako nošení roušek a bezpečné rozestupy, dodržují i v brněnském Centru sociálních služeb Josefa Korbela. „V zimních měsících dochází zákonitě současně s poklesem venkovní teploty k nárůstu obsazenosti. Snažíme se poskytovat zázemí maximálnímu počtu lidí. Kvůli současné pandemii je to složitější zejména ze zdravotního hlediska,“ řekl ředitel centra Ivan Borek.

Krampus navštívil Kaufland v Kadani.
Rozvolnění rozdmýchalo v obchodech peklo. Zásoby dokoupili i pekelníci

Stejný názor má i vedoucí služeb pro lidi v krizi a bez domova Diecézní charity Brno Veronika Imrichová. „Epidemie koronaviru ovlivňuje chod všech sociálních služeb. S ohledem na aktuální vývoj epidemie zavádíme průběžně vhodná opatření tak, abychom co nejméně omezili služby pro naše klienty a zároveň chránili pracovníky,“ řekla.

Diecézní charita od 1. prosince zprovoznila noční krizové centrum pro lidi bez domova, lidově nazývané teplá židle. Podle Imrichové bude fungovat do konce února, případně déle podle počasí.